Skontaktuj się z nami : +48 507 075 771

Kategorie

Promocje

Jak zagospodarować garaż

Automatyka do bram wjazdowych

Garaż to przede wszystkim miejsce na samochód. Wielu osobom służy jednak także do przechowywania innych rzeczy. Rower, motocykl, kosiarka i inne narzędzia ogrodnicze, sanki dziecięce – garaż bywa nie tylko „domem” dla auta, ale także lamusem na rzeczy niepotrzebne w domu lub potrzebne tylko na zewnątrz. Ważne jest więc odpowiednie zagospodarowanie garażu, aby było w nim miejsce na wszystko. Jak więc najlepiej urządzić garaż?

Od czego zależy zagospodarowanie garażu ?

To, w jaki sposób można zagospodarować garaż zależy przede wszystkim od jego wielkości oraz wielkości samochodu. Dodatkowo jeszcze na zagospodarowanie garażu wpływa to, jakie ma mieć funkcje oprócz „domu” dla samochodu. Wszystko trzeba przemyśleć już w fazie projektu, aby później nie było problemów. Koniecznie trzeba zadbać o zapas miejsca, zwłaszcza jeśli chcemy, aby garaż pełnił inne funkcje niż przechowywanie pojazdu oraz chcemy wybrać rodzaj bramy, który potrzebuje przestrzeni do otwarcia. Przepisy określają podstawowe wymiary garażu i są to 2,7 x 5,5 m. Jednak takie wymiary nie pozwalają absolutnie na żadne dodatkowe funkcje.

W zbyt małym garażu mniej sprawna osoba może mieć problem z tym, by wsiąść do auta lub z niego wysiąść. Dla osoby niepełnosprawnej, poruszającej się na wózku minimalna szerokość garażu to 3,4 m. Warto też pomyśleć o tym, że w garażu pod ręką powinny być przynajmniej akcesoria i narzędzia samochodowe. Np. zapasowe koła, odkurzacz samochodowy albo narzędzia do podstawowych napraw i części, które zawsze warto mieć, by móc je szybko wymienić. Wybierając 7 m długości można urządzić mini warsztat z tyłu. Przy 5 m szerokości zaś można wstawić obok samochodu rower, motocykl, kosiarkę albo narzędzia ogrodowe.

Warto pomyśleć także o zapasie przestrzeni dla samego auta. Co, jeśli zajdzie potrzeba kupienia większego? Do tego trzeba pamiętać, że obecnie samochody są wyższe niż dawniej. Chcąc wykorzystać przestrzeń pod sufitem warto pomyśleć o wysokości znacznie większej niż 2 m. Nie musi też być tak, że wszystko będzie upchnięte w jednym pomieszczeniu. Coraz częściej spotykane jest rozwiązanie polegające na wydzieleniu pomieszczeń gospodarczych przy garażu.

Wybór bramy garażowej

Rodzaj bramy garażowej, a także jej wielkość oraz sposób otwierania również ma wpływ na funkcjonalność tego pomieszczenia. Bramy rozwieralne będą dobrym wyborem do mniejszych garaży, ponieważ nie ograniczają przestrzeni w środku. Za to są jednak mniej wygodne. Znacznie łatwiejsze w obsłudze są bramy uchylne i segmentowe, jednak skrzydło bramy, które chowa się pod sufitem, zajmuje miejsce w strefie wjazdu.

Do garażu dwustanowiskowego najlepszym, bo wygodnym i tanim, rozwiązaniem jest brama o szerokości od 4,5 do 5 m. Nie ma wtedy potrzeby budowania dodatkowego słupka rozdzielającego. To zaleta, bo czasami słupek może być przeszkodą podczas wykonywania manewrów samochodami. Zaś dwie bramy o wymiarach około 2,5 m to większy koszt, ale też łatwiejsze zagospodarowanie przestrzeni.

Wyposażenie garażu – jakie regały i półki wybrać?

Chcąc przechowywać w garażu różne akcesoria samochodowe i inne rzeczy, trzeba zainwestować w odpowiednie regały i półki, aby mieć je gdzie położyć. Pozwolą one zachować porządek w garażu, tak, aby nie było trudności ze znalezieniem akurat potrzebnej rzeczy. Najlepszym wyborem do garażu będą metalowe regały na akcesoria, których cena to kilkadziesiąt złotych. Mają zazwyczaj kilka półek, które są w stanie pomieścić futerały z elektronarzędziami, kosmetyki samochodowe czy narzędzia ogrodnicze. Drobiazgi, takie, jak drobne narzędzia, drobne części samochodowe najlepiej włożyć do zamykanych plastikowych pudełek, aby się nie zgubiły i by uniknąć ich rozsypania się w razie przypadkowego strącenia pudełka z półki.

Regały najlepiej umieścić przy ścianie bocznej lub tylnej i pod sam sufit, aby pomieściły jak najwięcej rzeczy. Chociaż jeśli nie należymy do wysokich osób, możemy mieć później problem z dosięgnięciem najwyższych półek, więc najlepszym rozwiązaniem będzie dopasowanie regałów do swojego wzrostu. Koniecznie należy zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie półek, aby pamiętać o tym, że ciężkie rzeczy lepiej przechowywać na dolnych, a nie na górnych. Poza tym z górnych półek trudniej cięższe rzeczy nawet zdjąć. Warto przymocować regały do ścian, aby zniwelować ryzyko ich przewrócenia się na samochód lub na nas. Warto też pomyśleć o zakupie regału na kółkach, którym można łatwo podjechać do miejsca pracy. Da to wygodę, bo nie trzeba będzie wszędzie nosić narzędzi.

Posadzka – jakie płytki będą najlepsze?

W garażu będzie nie tylko stał, ale także poruszał się podczas wyjazdów i wjazdów bardzo ciężki samochód. Dlatego posadzka musi być niezwykle mocna i odporna na uszkodzenia. Musi być dokładnie i precyzyjnie wykonana, aby pod płytkami nie zostały żadne wolne przestrzenie, bo takie płytki popękają. Najczęściej do garaży wybierane są płytki ceramiczne gresowe, które są odporne nie tylko na ścieranie, ale także na wilgoć. Warto upewnić się jednak, że są antypoślizgowe.

Zamiast płytek można też wykonać po prostu wylewkę betonową albo użyć żywicy epoksydowej czy gumowych paneli. Na gumowe panele można bez obaw upuścić coś ciężkiego, ponieważ po uszkodzeniu wystarczy wymienić tylko ten jeden uszkodzony panel. Garaż może posłużyć też jako minisiłownia i wtedy takie panele będą wprost idealne do ćwiczeń ze sztangami.

Chcąc myć w garażu samochód lub rower na mokro, np. za pomocą myjki ciśnieniowej, warto pamiętać o korytku lub wpuście podłogowym do odpływu do kanalizacji. W takiej sytuacji trzeba jednak pamiętać, żeby nie używać chemikaliów, odpadów czy silnych detergentów, więc konieczne jest przemyślenie stosowania środków do mycia.

Dla majsterkowiczów zaś, którzy wolą sami przeprowadzać drobne naprawy i konserwacje, zamiast płacić duże sumy w warsztacie, może przydać się najazd samochodowy.

A co na ścianę?

Tak samo, jak podłoga, ściana powinna być wytrzymała i odporna na zabrudzenia i uszkodzenia, ale mimo to prosta. Najlepiej zastosować ścieralne i odporne farby, takie, jak lateksowe. Ściany można też pokryć, podobnie, jak podłogę, żywicą. Ona jest wyjątkowo odporna na zabrudzenia i ścieranie. Można też wyłożyć ścianę płytkami, jednak są one znacznie droższe od farb, choć nierzadko można kupić jakieś końcówki serii w niższych cenach. Przy zamiarach mycia samochodu w garażu należy bezwzględnie pamiętać o zamontowaniu w ścianie zamykanych i wodoodpornych gniazdek elektrycznych. Jeśli zaś posiadamy samochód częściowo lub całkiem elektryczny, warto pomyśleć o gnieździe do jego ładowania.

Oświetlenie – centralna lampa to za mało

Montowanie w garażu tylko jednej lampy centralnej to bardzo częsty błąd. Zwłaszcza takiej, która ma niewielką moc. W garażu zawsze jest ciemno, gdyż przeważnie nie ma w nim okna, więc utrudnione jest przeprowadzanie różnych prac, typu mycie samochodu czy jakieś naprawy. Chętnie wykorzystywane są także lampy liniowe ze świetlówkami, jednak to też nie najlepszy wybór, ponieważ wolno się rozświetlają i po ich włączeniu nadal jest ciemno. Najlepsze będą lampy LED w formie plafonów lub innych. Przede wszystkim są energooszczędne, więc rachunki nie będą wysokie, ale także momentalnie się zapalają. Bardzo dobrym wyborem będą także światła kierunkowe skierowane na półki albo takie, które można skierować nad stół roboczy, czy elementy samochodu, nad którymi chce się pracować.

Coś dla majsterkowiczów

Jeśli ktoś lubi majsterkować i ma na tyle miejsca w garażu, można zainwestować w stół warsztatowy i tablicę narzędziową. Stół warsztatowy może posłużyć do różnych brudnych prac nawet tym, którzy nie są za pan brat z majsterkowaniem. Zaś zainstalowanie na ścianie tablicy warsztatowej pozwoli mieć wszystkie narzędzia pod ręką. Chcąc oszczędzić koszty można wykonać ją samodzielnie z płyty wiórowej i haczyków, jednak najwygodniejsza będzie jednak profesjonalna tablica. Ma nie tylko haczyki, ale także skrzyneczki na drobiazgi, a nawet modułowe półki, które można wygodnie ustawiać.

Koła i opony w garażu

Jak wiadomo, trzeba sezonowo zmieniać opony – na zimowe i letnie. Latem więc gdzieś trzeba przechować zimowe, a zimą letnie. No i warto mieć też koła zapasowe. Dlatego warto mieć na nie miejsce w garażu. Opony i koła należy przechowywać w taki sposób, by nie odkształciły się pod własnym ciężarem. Same opony najlepiej więc przechowywać pionowo – jedna obok drugiej. Zaś opony założone na felgi można ułożyć w stos – jedna na drugiej. Warto jednak pomyśleć o specjalnym regale lub stojaku na koła. Dzięki nim można ułożyć ogumienie pod sufit, by nie zajmowało miejsca.

Bezwzględnie należy pamiętać o tym, że nie wolno przechowywać opon przy grzejnikach, blisko źródeł światła czy słońca (np. przy oknie, jeśli jest w garażu). Ciepło przyspiesza degradację ogumienia i zmniejszają trwałość opony, szczególnie, że oddziałują tylko na jedną stronę. W pobliżu nie powinny też być przechowywane żadne rozpuszczalniki ani żrące chemikalia, które po wylaniu się na opony uszkodziłyby je.

Sprytne rozwiązania – uchwyty i nie tylko

W garażu możesz przechowywać nie tylko auto. Możesz też trzymać w nim rower, hulajnogę itp. Nie muszą jednak stać na podłodze i zajmować miejsca. Wystarczy kupić uchwyty na rowery albo podsufitowe wieszaki, dzięki którym jednoślad zawiśnie nad ziemią czy nawet pod samym sufitem. W przypadku wieszaka specjalne linki służą do wciągania i ściągania roweru z wieszaka. Jednak to rozwiązanie sprawdzi się tylko w wysokich garażach. W niższych lepszym wyborem będą wieszaki naścienne, na których można powiesić rower za ramę lub pionowo, zaczepiając o koło.

Kolejne sprytne rozwiązania, które warto mieć zwłaszcza w małym garażu, to uchwyty na akcesoria. Chcąc przechowywać na przykład narzędzia ogrodnicze, czyli motyki, grabie, łopaty, szpadle itp., naprawdę mogą się przydać. Często takie rzeczy lądują pod ścianą, co generuje konieczność ich przestawiania, aby posprzątać albo ciągłe ustawianie na nowo, bo coś się przewróci. Uchwyty to wygoda i zarazem porządek w garażu. I wcale narzędzia nie muszą mieć oczek na haczyki. Można bowiem znaleźć na rynku uchwyty, które same zaciskają się na trzonku narzędzia. Na wieszakach można zawiesić takie rzeczy, jak kosiarki, drabiny czy nawet narty lub dziecięce sanki.

Kolejna fajna rzecz, to podsufitowe półki i haki. Są idealne do przechowywania rzeczy używanych rzadziej lub tylko sezonowo. Kajak, namiot, basen dziecięcy, leżaki czy deska surfingowa zimą, a narty czy sanki latem muszą gdzieś mieć swoje miejsce i czekać na swój sezon.

Planując wieszanie różnych sprzętów na ścianach czy pod sufitem należy jednak pamiętać, aby zminimalizować ryzyko obicia samochodu podczas zawieszania lub zdejmowania roweru czy innych rzeczy. Można to zrobić zachowując odpowiednią odległość między samochodem, a wieszanymi rzeczami. W przypadku roweru musi to być co najmniej 90 cm. Należy też zadbać o porządne, stabilne zamocowanie wszystkich haków, wieszaków, uchwytów i samych przedmiotów, aby nic nie spadło i nie uszkodziło się albo nie uszkodziło samochodu. Lepiej więc nie myśleć o oszczędzaniu i montowaniu zwykłych gwoździ i haków samemu, tylko zainwestować w profesjonalne akcesoria.