Skontaktuj się z nami : +48 507 075 771

Kategorie

Promocje

Jaki napęd do bramy przesuwnej ?

Jaki napęd do bramy przesuwnej


Jaki wybrać napęd do bramy przesuwnej ? W dzisiejszych czasach nikt nie wyobraża już sobie ręcznego otwierania bramy wjazdowej lub garażowej dlatego automat do bramy przesuwnej stał się wręcz niezbędnym wyposażeniem każdego systemu bramowego instalowanego w domach jednorodzinnych, wspólnotach mieszkaniowych czy firmach. Zastosowany mechanizm do bramy przesuwnej pozwala na pełną jej automatyzację co z kolei przekłada się na komfort i bezpieczeństwo jej użytkowania. Wystarczy naciśnięcie jednego przycisku pilota aby dostać się na posesję bez wychodzenia z samochodu.

Rynek oferuje szeroki wybór napędów do bram przesuwnych w różnych konfiguracjach co może stanowić problem w wyborze odpowiedniego automatu użytkownikom poszukujących odpowiedniego rozwiązania do swojej bramy wjazdowej. Siłownik powinien być dopasowany do parametrów bramy, oczekiwań dotyczących funkcjonalności, jakości oraz ceny a wraz z dodatkowym wyposażeniem powinien stanowić kompletny i optymalnie dobrany, bezpieczny zestaw do bramy przesuwnej.

Tani... chiński... problematyczny napęd do bramy

Warto w tym miejscu wspomnieć, że jednym z podstawowych czynników wpływających na dobór napędu do bramy powinno być jego pochodzenie. Napędy bramowe importowane z Chin czy urządzenia pochodzące z nieoficjalnych dystrybucji cechują się co prawda niższą ceną jednak ich jakość a co za tym idzie czas bezawaryjnego użytkowania pozostawiają wiele do życzenia. Przy takich automatach pojawia się również problem dostępności części zamiennych czy kompatybilności urządzeń dodatkowych, które z takim napędem miałyby współpracować.

Częto już na etapie montażu okazuje się, że zakupiony napęd do bramy nie działa zgodnie z oczekiwaniami. Zastosowanie w takim napędzie słabej jakości podzespołów powoduje również szybsze awarie akcesoriów dodatkowych takich jak fotokomórki, lampy sygnalizacyjne itd. W efekcie osprzęt lub sam napęd szybko się psuje a jego naprawa okazuje się niemożliwa z uwagi na niedostępność częsci zamiennych. Chińskie i tanie napędy do bram są zwykle rozwiązaniami jednorazowymi i to w dodatku działającymi przez bardzo krótki okres czasu.

Problematyczna staje się również gwarancja takich napędów, która w większości przypadków nie jest niestety respektowana tak jak powinna. W użytkownikach, którzy zdecydowali się na tak ryzykowny zakup po pewnym czasie pojawia się rozgoryczenie i zawód spowodowane problemami z użytkowaniem i serwisowaniem napędu a efekcie z poczuciem źle wydanych pieniędzy.

Czym się kierować przy wyborze napędu do bramy ?

Każdy siłownik do bramy przesuwnej dobieramy na podstawie konkretnych parametrów posiadanej bramy. Najważniejszym parametrem jest waga skrzydła. Silnik w napędzie musi posiadać wystarczającą moc aby być w stanie daną bramę wprawić w ruch. Zalecane jest aby dobrany do bramy napęd posiadał pewien zapas mocy. Niewskazane jest zatem dobieranie siłownika którego moc będzie na granicy w stosunku do ciężaru skrzydła bramy. Zachowanie marginesu mocy da nam gwarancję, że napęd zadziała nawet w przypadku oblodzenia skrzydła bramy lub podczas silnego wiatru. Kolejnym parametrem na który należy zwrócić uwagę to maksymalna długość oraz wysokość skrzydła, które napęd jest w stanie obsłużyć. Wspomniane wyżej cechy są zawsze opisane w specyfikacji danego napędu.

zestaw do bramy przesuwnej

Trzej muszkieterowie wśród napędów do bram przesuwnych

W artykule skupimy się na trzech markach napędów do bram przesuwnych, które naszym zdaniem zasługują na miano godnych polecenia. Napędy do bram przesuwnych Hormann, napędy do bramy Came oraz Proxima to siłowniki do bramy przesuwnej wśród których znajdzie coś dla siebie każdy kto szuka rozwiązań solidnych, bezawaryjnych oraz bezpiecznych. Taka gama napędów do bram zapewni również wybór użytkownikom z różną zasobnością portfelów.

Napęd do bramy przesuwnej Hormann

Napędy do bramy niemieckiej firmy Hormann bez wątpienia cechuje wysoka jakość wykonania i bezawaryjność. Napędy te wykonane z niezwykłą starannością są również dopracowane do perfekcji jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania. Na uwagę zasługuje również fakt, że w razie wystąpienia jakichkolwiek usterek producent dokłada wszelkich starań na szybkie i bezproblemowe załatwienie spraw związanych z reklamacją. Trzeba dodać, że gwarancja na napędy u tego producenta trwa aż 5 lat ! Są to napędy przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników.

Napęd do bramy przesuwnej Hormann
nosi nazwę LineaMatic. W ich skład wchodzą modele napędów o nazwach LineaMatic, LineaMatic P oraz LineaMatic H. Aby prawidłowo dobrać odpowiedni model napędu do swojej bramy wjazdowej trzeba znać jej trzy parametry : ciężar, szerokość skrzydła oraz jego wysokość. Do bram przesuwnych o maksymalnym ciężarze 300kg o maksymalnej długości skrzydła 6m oraz jego wysokości 2 metrów wystarczy podstawowy model Hormann LineaMatic. Jeśli nasza brama waży do 500kg, jej długość wynosi maksymalnie 8m a wysokość 2m doskonale sprawdzi się napęd LineaMatic P natomiast wszystkie bramy o ciężarze do 800kg, szerokości skrzydła do 10m a wysokości do 3m bezproblemowo obsłuży napęd do bramy Hormann LineaMatic H.


Napęd bramy przesuwnej

Napęd do bramy przesuwnej Came

Napędy do bram przesuwnych Came BXV to siłowniki znanej i cenionej marki cechującej się solidną jakością przy zachowaniu optymalnej ceny. Napędy Came BXV to idealne rozwiązanie dla bram przesuwnych instalowanych na posesjach jak również wspólnotach mieszkaniowych. Came BXV to napędy oferowane w trzech wersjach.

Tutaj podobnie jak w przypadku napędów marki Hormann napęd dobieramy biorąc pod uwagę wagę bramy oraz długość skrzydła. BXV4 to napęd przeznaczony dla bram o maksymalnej wadze 400kg i długości skrzydła maksymalnie 14 metrów. Bramy o maksymalnej wadze 18kg oraz skrzydle o długości do 18 metrów bezproblemowo obsłuży mocniejszy model BXV6 natomiast do bram przesuwnej o wadze do 800kg i skrzydle o długości do 20m idealnie sprawdzi się model Came BXV8.

W tym miejscu warto też wspomnieć o tak zwanej linii EKO wśród napędów Came a mianowicie o napędzie Came BXL. Jest to trochę tańsza alternatywa dla wspomnianych wyżej modeli BXV, którą można zamontować do bram przesuwnych o maksymalnym ciężaże 400kg oraz maksymalnej długości 10m. Jeśli chodzi o napęd BXL to mamy tutaj tylko jeden model do wyboru.

Napęd do bramy przesuwnej Proxima

Napęd do bramy przesuwnej marki Proxima to w zasadzie tylko jeden model. Proxima P1000 potrafi obsłużyć bramę ważącą do 1000kg więc jest to na prawdę mocne urządzenie. Na uwagę zasługuje również fakt, że napęd może pracować w dowolnie wybranym przez użytkownika systemie radiowym co pozwala na uzyskanie kompatybilności z już istniejącymi napędami.

Przykładowo jeśli użytkownik posiada bramę garażową Came to kupując napęd do bramy przesuwnej P1000 może jeden z przycisków na pilocie tego napędu zaprogramować również napęd wcześniej posiadany. Działa to w obie strony dlatego też już posiadany pilot od bramy garażowej będzie w stanie po zaprogramowaniu obsługiwać napęd Proxima P1000.

Automat do bramy przesuwnej