Skontaktuj się z nami : +48 507 075 771

Kategorie

Promocje

Nowoczesne bramy przesuwne

Napęd bramy przesuwnej


Bramy przesuwne coraz częściej są dziś spotykane na prywatnych posesjach - to rozwiązanie znacznie wygodniejsze od bram skrzydłowych, rozwieranych, gdyż nie blokuje podjazdu tak, jak one.

Mają też jednak swoje wady, bo wymagają dużo miejsca na instalację, przez co nadają się jedynie na większe posesje. Ponadto są bardzo drogie, szczególnie te automatyczne. Oto zbiór informacji o nowoczesnych bramach przesuwnych.

Bramy przesuwne – ręczne czy automatyczne?

Bramy przesuwne ręczne to wybór dla osób z mniejszym budżetem, których nie stać na te automatyczne. Jednak ich obsługa na dłuższą metę będzie niewygodna i męcząca. Przesunięcie skrzydła wymaga użycia niemałej siły. Bramy automatyczne, czyli takie, które posiadają specjalny napęd do bram przesuwnych zasilany energią elektryczną, to rozwiązanie droższe, ale za to wygodniejsze niż bramy ręczne.

Bramy takie sterowane są na pilota, więc, aby je otworzyć czy zamknąć nie trzeba nawet wysiadać z samochodu czy wychodzić z domu. Bramy przesuwne montuje się na stosunkowo dużych działkach, mających minimum taką szerokość, by zsunięte skrzydło w całości zmieściło się po wewnętrznej stronie ogrodzenia na wybranej przez nas stronie. Na małych działkach lepiej pozostać przy bramach rozwieranych (typu wrota).

Bramy przesuwne – konstrukcja i parametry

Podstawę konstrukcji bramy przesuwnej stanowi masywna szyna dolna. Po niej zaś przesuwają się rolki jezdne, które prowadzą bramę. Po obu stronach bramy zaś znajdują się słupki, które odpowiadają za ruch i utrzymanie bramy w pionie. Szerokość skrzydeł bramy można wybrać w zależności od naszych potrzeb i wygody. Czasem bramy mają szerokość nawet 20 metrów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi bram wjazdowych, nie powinny one być węższe niż 2,4 metra, ale większość użytkowników wybiera takie o szerokości 3 metrów i więcej.

Taka szerokość zapewnia komfortowy wjazd na posesję. Wybierając szerokość bramy należy wziąć pod uwagę to, jakie samochody będą przez nią przejeżdżały. Dla zwykłych samochodów osobowych brama nie musi być bardzo szeroka, ale jeśli będziesz potrzebował, by przez bramę przejechał samochód ciężarowy, czy ciągnik rolniczy, brama musi być znacznie szersza. Oczywiste jest także to, że trzeba umieścić przy bramie wjazdowej również furtkę do wchodzenia pieszo. Wiadomo, że musi ona być umiejscowiona po stronie, w którą nie przesuwa się skrzydła bramy. Inaczej nie będzie funkcjonalna.

Bramy na szynie i samonośne

Wśród bram przesuwnych wyróżniamy dwa rodzaje – bramy na szynie, a także samonośne. W bramie na szynie kółka jezdne są umieszczone na belce dolnej. W bramie samonośnej natomiast rolki jezdne umieszcza się w słupie bramy, a szynę umocowuje bezpośrednio w gruncie. Ta opcja jest zdecydowanie lepsza, ponieważ w szynie bardzo często gromadzą się różne zanieczyszczenia, takie jak piasek, liście czy śnieg zimą. Aby brama prawidłowo działała, trzeba je niestety regularnie usuwać.


Pilot do bramy przesuwnej

Automatyka do bram przesuwnych

Do niedawna automatyczne bramy przesuwne z napędem były spotykane głównie na terenach przemysłowych czy w miejscach publicznych. Teraz coraz częściej decydują się na nie właściciele większych posesji prywatnych. Często jednak ludzie podejmują decyzję o tym, by kupić napęd do bramy dawno po zakupie samej bramy. Jest to możliwe, ale przy wyborze napędu trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Siłowniki muszą być dostosowane do ciężaru bramy, częstotliwości jej użytkowania, jak również jej rozmiaru. Najlepiej jednak zakupić bramę od razu z automatyką jeszcze na etapie budowy domu i ogradzania posesji. Montaż takiej bramy wymaga poprowadzenia przewodów podłączających ją do źródła zasilania pod gruntem, przez co trzeba by ponownie przekopywać działkę.

Estetyka bramy przesuwnej

Brama wjazdowa i ogrodzenie to pierwsza rzecz, którą widzą ludzie przechodzący obok posesji, czy odwiedzający nas goście. Można więc powiedzieć, że brama jest wizytówką właściciela posesji. Dlatego wybierając ją trzeba zwrócić także uwagę na jej wygląd. Brama powinna być dopasowana do ogrodzenia, a także wyglądu posesji oraz domu. Najlepszym wyborem będą eleganckie i nowoczesne bramy kute. Kowale nie zajmują się tylko produkcją podków dla koni. Potrafią stworzyć prawdziwe cuda, w tym właśnie niezwykłe bramy. Niestety wadą bram kutych jest bardzo wysoka cena.

Zamiast nich można zdecydować się na tańsze bramy prefabrykowane, ale nie będą one tak eleganckie, jak kute. Mimo wysokiej ceny, kute bramy cieszą się naprawdę dużą popularnością. Potrafią być naprawdę niebanalne i oryginalne. Zwykle wykonywane są na zamówienie klienta, według jego indywidualnych oczekiwań. Można zamówić bramy kute z najróżniejszymi wzorami i w nowoczesnym lub klasycznym designie.

Produkowane są one na zamówienie, więc decydując się na to trzeba pamiętać, że czas oczekiwania na ich wykonanie będzie dość długi. Bramy przesuwne mają nam służyć przez długie lata. Mamy cztery pory roku, które charakteryzują się różnymi warunkami atmosferycznymi. Brama musi być więc wytrzymała i odporna na niekorzystne warunki, takie, jak deszcz, śnieg czy mróz. Najczęściej więc są wykonywane z ocynkowanego metalu bądź drewna impregnowanego ciśnieniowo. Zwykle wykorzystywane są tutaj te najbardziej wytrzymałe rodzaje drewna, a więc dąb lub gatunki egzotyczne. Takie właśnie bramy należy wybierać, chcąc, aby posłużyły przez wiele lat w niezmiennym stanie.

Ceny i modele bram wjazdowych

Nowoczesna brama przesuwna z metalu, wyposażona w automat do bram kosztuje minimum 5 000 złotych. Dodatkowo montaż kosztuje od 500 do 1000 złotych. Najtańsze bramy, bez napędu można zaś kupić już za nawet 1500 złotych. W odróżnieniu od tych tanich, najbardziej ekskluzywne i nowoczesne bramy kute, wykonywane na zamówienie mogą kosztować nawet około 15 000 złotych. Wszystko dlatego, że są to bramy wykonane w wysokim standardzie, a ich żywotność jest bardzo długa. Za wysokiej jakości bramę przesuwną z napędem trzeba zapłacić około 6-7 000 złotych i można cieszyć się nią przez wiele lat. Oto kilka przykładów modeli bram przesuwnych :

brama wjazdowa Betafence – jest to brama o wymiarach 350/120 cm, wyposażona w napęd bramowy o optymalnej mocy, czterokanałowy pilot, a także fotokomórki do bram i lampę ostrzegawczą. Jest to brama wykonana ze stalowych profili ocynkowanych obustronnie i posiadających palisadowe wypełnienie. Kosztuje 5154 złote, bez montażu;

brama wjazdowa GADiP – ma wymiary 500/175 cm i posiada napęd elektromechaniczny. Jest to brama wykonana ze stali, zaś słupki wykonane są z cegły klinkierowej. Cena bez montażu: 6472 złote;

brama na szynie Betafence – przesuwna brama o wymiarach 500/120 cm. Jest wyposażona w elektryczny mechanizm do bramy przesuwnej. Jej rama jest wykonana ze spawanych stalowych profili obustronnie ocynkowanych. Cena bez montażu: 10 647 złotych;

nowoczesna brama wjazdowa Betafence – jest to brama samonośna o wymiarach 300/100 cm. Posiada napęd elektryczny oraz automatykę Bekamatic. Rama również jest zbudowana z ocynkowanych obustronnie stalowych profili. Cena tej bramy jest bardzo wysoka: 13 334 złote, bez montażu;

brama wjazdowa Wiśniowski – jest to samonośna bama przesuwna mająca wymiary 300/145 cm. Posiada elektryczny napęd Awso 2000, który jest zamknięty w słupie. Rama jest wykonana ze stali jest zabezpieczona przed korozją ocynkowaniem ogniowym oraz malowaniem proszkowym. Cena: 3990 złotych, bez montażu;

Inni znani producenci bram wjazdowych oraz napędów do bram i innych elementów montażowych to firmy Hormann, Came, Nice i wiele innych. Warto wybierać oferty właśnie tych najpopularniejszych producentów mimo wysokich cen. Tanie bramy i elementy mogą nie spełnić należycie swojej roli i szybko się zużyć.

Bramy przesuwne z fotokomórkami

Bardzo ciekawym elementem, który warto zamontować do bram są fotokomórki do bram wjazdowych. To elektroniczne urządzenia, które zapewniają pełne bezpieczeństwo użytkowania bramy. Powodują, że w przypadku dostania się przeszkody między skrzydła bramy, zostanie ona automatycznie zablokowana i nie zamknie się. Dzięki temu można uniknąć przytrzaśnięcia się w bramie, na co narażone są przede wszystkim nieostrożnie przechodzące przez bramę dzieci lub zwierzęta, które mogą się tam dostać nieświadome niebezpieczeństwa. Dzięki fotokomórce można uniknąć tragedii, a to dlatego, że wytwarza ona wiązkę podczerwieni, która zostaje przerwana przez przeszkodę i brama się zatrzymuje. Na jednej bramie można zainstalować więcej niż jedną fotokomórkę. Powinny to być minimum dwie, aby w stu procentach można było cieszyć się bezpieczeństwem korzystania z bramy.


Napęd bramy przesuwnej

Bramy automatyczne na pilota

Bramy automatyczne z elektrycznym napędem sterowane są za pomocą specjalnego pilota. Pozwala to wygodnie otwierać i zamykać bramę pozostając w samochodzie lub w domu. Wystarczy nacisnąć przycisk, by brama otworzyła się lub zamknęła. Obsługa bramy jest więc tak prosta, że może to zrobić nawet dziecko. Jednak aby brama działała prawidłowo musi być prawidłowo zamontowana. Można to zrobić samemu, ale lepiej skorzystać z usług specjalisty. Do bram elektrycznych przyda się dobry elektryk, który pomoże doprowadzić do bramy źródło zasilania.

Co, jeśli zabraknie prądu?

Może zdarzyć się taka sytuacja, że nastąpi przerwa w dostawie prądu. Podobnie jak w domu gasną wtedy światła i przestają działać urządzenia, przestanie również wtedy działać i brama. Co, jeśli akurat wtedy wrócisz do domy albo będziesz chciał wyjechać? Aby nie martwić się taką sytuacją warto wybrać napęd posiadający również dodatkowy zamek na kluczyk. Dzięki temu w razie nagłej przerwy w dostawie prądu możliwe będzie otwarcie i zamknięcie bramy. Unikniesz też dzięki temu sytuacji, kiedy nagle braknie prądu podczas otwierania lub zamykania bramy i przez to pozostanie ona otwarta. Będziesz mógł ją zamknąć za pomocą kluczyka. Jak widać, nowoczesne bramy wyposażone są w różne technologie zwiększające komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Nic dziwnego, że są coraz popularniejsze i częściej wybierane niż bramy tradycyjne, obsługiwane ręcznie.