Skontaktuj się z nami : +48 507 075 771

Kategorie

Promocje

Czym jest napęd do bramy przesuwnej ?

Napęd bramy przesuwnej


Brama wjazdowa powinna umożliwiać bezpieczny i komfortowy wjazd na ogrodzoną posesję, a także wyjazd z niej. Ważną rzeczą jest także estetyka. Brama powinna pasować do całości ogrodzenia i ładnie się prezentować.


Coraz popularniejsze są bramy przesuwne, wygodne do otwierania. Mogą być otwierane ręcznie lub automatycznie za pomocą specjalnego napędu. Automatyka do bram to coraz popularniejsze rozwiązanie ułatwiające do granic możliwości otwieranie i zamykanie bram. Czym dokładnie jest napęd do bram i jakie są rodzaje napędów?

Czym jest napęd do bramy ?

Napęd do bram przesuwnych jest elektronicznym mechanizmem, który znacznie ułatwia otwieranie i zamykanie bramy. Umożliwia nawet otwieranie i zamykanie bramy bez wysiadania z samochodu czy bez wychodzenia z domu. Warto jednak dowiedzieć się, jak najwięcej o napędach do bram, by wybrać jak najlepszy do naszej bramy. Jaki więc napęd wybrać?

Rodzaje napędów do bram

Wybierając napęd bramy przesuwnej, należy kierować się przede wszystkim własnymi oczekiwaniami, jednak wybór zależy również od kilku ważnych parametrów. Należy pamiętać, że tylko poprawnie zamontowana brama z elementami najwyższej jakości będzie w stanie nam zapewnić największą gwarancję komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. Kupując napęd należy więc zwrócić uwagę na:

częstotliwość jego użytkowania – konieczne jest określenie, czy automat do bramy będzie przeznaczony wyłącznie do użytku domowego, czyli do 50 cykli na dobę, czy do pracy przemysłowej, gdzie zwykle jest powyżej 50 cykli na dobę. Można z czystym sumieniem powiedzieć, że jest to najistotniejszy parametr, gdyż jeśli wybierzemy za słaby siłownik do bardzo intensywnej pracy może się zepsuć, ponieważ nie wystarczy mu mocy;

ciężar i długość bramy – producenci napędów zazwyczaj podają maksymalny ciężar bramy, przy jakim mechanizm do bramy będzie funkcjonował w sposób prawidłowy. Wybierając napęd jednak warto zachować pewien zapas mocy, aby urządzenie nie musiało pracować na granicy swojej mocy. Bardzo ważna jest również długość bramy, która również jest podawana przez producentów napędów, by dostosować ją do specyfikacji urządzeń;

listwa zębata – to bardzo ważny element, od którego zależy współpraca siłownika z bramą. Do wyboru są listwy zębate do bramy wykonane z tworzywa sztucznego bądź metalu. Różnice wynikają przede wszystkim z montażu. Listwy z tworzywa sztucznego montuje się za pomocą tak zwanych blachowkrętów. To oznacza, że przykręcenie ich do jezdnego profilu bramy spowoduje jej unieruchomienie. Ten sposób pracuje dużo ciszej i nie zużywa tak mocno zębatego koła, jak listwa metalowa. Metalowa natomiast jest montowana na śruby oraz nagwintowane tuleje dystansowe do wspawania. Listwa metalowa choć pracuje trochę głośniej niż ta z tworzywa sztucznego, jest silniejsza i bardziej wytrzymała;

funkcja centrali sterującej i napięcie zasilania silnika – te elementy również należy dobrze przemyśleć. Starsze konstrukcje napędów z silnikami mogą nie być wyposażone w zwalnianie przy końcu manewru i opcję regulacji prędkości. Trzeba również pamiętać, że są one głośniejsze i to znacznie;

awaryjne otwieranie bramy – jest to opcja niezwykle przydatna, w szczególności w przypadku przerwy w dostawie zasilania. Możliwość awaryjnego otwierania bramy za pomocą specjalnego kluczyka jest ogromnym ułatwieniem użytkowania bramy. Bardzo ważny jest jednak materiał, z którego wykonany jest kluczyk. Podobnie jak listwy zębate, kluczyk też może być wykonany z tworzywa sztucznego lub metalu. Metalowe wymagają częstej konserwacji wkładki dla prawidłowego działania.


Jaki napęd do bramy przesuwnej

Z czego składają się napędy do bram przesuwnych ?

Cała automatyka do bram przesuwnych składa się z wielu urządzeń, które pozwalają w bezpieczny i wygodny sposób sterować całą instalacją bramy. W skład napędów do automatycznego otwierania i zamykania bram wjazdowych wchodzą najczęściej takie elementy, jak: sterowniki z odbiornikiem radiowym, siłowniki, pilot do sterowania, antena, lampa ostrzegawcza, wyłącznik na klucz, fotokomórki dla bezpieczeństwa użytkowania bramy, zderzaki, czyli tak zwany odbój

Napędy mogą być stosowane do bram przesuwnych, wahadłowych, garażowych jedno i dwuskrzydłowych. Otwieranie i zamykanie bram odbywa się za pomocą hydraulicznych lub elektromechanicznych siłowników. Ruch bramy przesuwnej możliwy jest dzięki siłownikom zwanym motoreduktorami. Najczęściej automaty do bram przesuwnych są sprzedawane w postaci zestawów zawierających wszystkie niezbędne elementy wraz z akcesoriami dodatkowymi. Zestawy z dodatkowymi elementami zawsze są atrakcyjniejsze niż podstawowe. Co producenci dołączają najczęściej do takich zestawów? Począwszy od dodatkowych fotokomórek, przez lampy ostrzegawcze i elementy montażowe, po awaryjne piloty.

Ile kosztuje montaż napędu do bramy przesuwnej ?

Każda firma oferująca montaż napędów do bram ma swój indywidualny cennik zależny od wielu czynników. Przede wszystkim ceny wahają się w zależności od rodzaju bramy. W przypadku bramy skrzydłowej podłączenie napędu kosztuje od 650 zł wzwyż. W przypadku zaś bram przesuwnych ceny montażu zaczynają się od 600 zł natomiast montaż automatu do bramy garażowej będzie kosztował od 550 zł wzwyż. Podane ceny dotyczą samego montażu napędów z doliczeniem ewentualnych dodatkowych elementów i całej instalacji. Chcąc jednak zaoszczędzić na montażu możemy zdecydować się przeprowadzić go samodzielnie.

Jak samemu zamontować napęd do bramy ?

Samodzielny montaż napędu do bramy nie jest specjalnie skomplikowany, zwłaszcza, że wielu producentów wprowadza do sprzedaży specjalne zestawy do samodzielnego montażu, z pewnymi ułatwieniami. W zestawach znajdują się wszystkie niezbędne elementy – siłowniki, fotokomórki, centralki sterujące, sygnalizatory świetlne. Instrukcje montażu mogą się różnić w zależności od marki zestawu. Należy trzymać się dokładnie instrukcji, aby mieć pewność prawidłowego zamontowania wszystkich elementów.

Pamiętaj jednak, że sam montaż napędu to nie wszystko. Trzeba doprowadzić do niego jeszcze źródło energii elektrycznej. Do tego celu najlepiej wezwać dobrego elektryka zamiast brać się za to samemu. Pierwszy etap montażu to nawiercenie otworów w słupkach po to, by wbić w nie stalowe dyle. Do stalowych słupków zaś można przykręcić metalowe wsporniki za pomocą klucza. Wsporniki montowane są również na skrzydłach bramy. Odległość między wspornikami będzie podana w instrukcji.

Kolejny etap pracy to odbezpieczenie siłowników i sprawdzenie, czy pasują odpowiednio do wsporników. Jeśli wszystko jest w porządku i brama zamyka się równo, do siłownika można podłączyć kabel zasilający znajdujący się w słupku. Przy jednym ze wsporników należy zamontować programator, czyli centralkę sterującą siłownikami i nie tylko nimi. Potem po dwóch przeciwnych stronach trzeba zamontować słupki, a na nich umieścić fotokomórki. Przy bramie trzeba jeszcze zainstalować też włącznik na kluczyk, który będzie przydatny, kiedy zdarzy się przerwa w dostawie energii elektrycznej. Na sam koniec podłączane są jeszcze wszystkie przewody w centrali sterującej. Po skończonym montażu pozostaje jeszcze zaprogramowanie napędu i można cieszyć się wygodnym i bezpiecznym wjazdem na podwórko.


Automat do bramy przesuwnej

Miejsce montażu napędu do bramy przesuwnej

Napęd do bram przesuwnych najlepiej zamontować jak najbliżej słupka. To pozwoli uzyskać jak najlepszą pracę bramy. Przy nieprawidłowym montażu może dojść do uszkodzenia prowadnicy, a nawet wózków bramy. Odpowiednie miejsce montażu jest niezwykle ważny dla bezpieczeństwa i prawidłowego funkcjonowania mechanizmu. Niezależnie do tego, jakiego rodzaju jest brama, napęd należy montować na podwyższeniu. Najczęściej jest on umieszczany na stalowym lub betonowym fundamencie, dzięki czemu jest chroniony przed ewentualnym zalaniem i zwarciem. Doprowadzenie zasilania należy uwzględnić już podczas planowania bramy.

Napędy do bram różnych producentów – jakie będą najlepsze ?

Chcąc mieć stuprocentową pewność bezpieczeństwa użytkowania, prawidłowości pracy i trwałości instalacji, najlepiej wybierać napędy najlepszych producentów, którzy oferują produkty najwyższej jakości, choć trzeba za nie zapłacić więcej niż za zestawy od mniej znanych firm. Najlepsi producenci bram i napędów, których produkty można kupić w naszym kraju, to Beninca, Came, Nice, Faac, Hormann czy Hato.

Napęd do bramy przesuwnej Came

Came to renomowany producent automatyki do bram i wielu innych urządzeń. W ofercie tej firmy można znaleźć napędy do bram o różnej wadze – zarówno takie do bram przydomowych, których ciężar nie przekracza kilkuset kilogramów, jak i do bardzo ciężkich bram przemysłowych ważących nawet kilka ton. Firma oferuje napędy do różnego rodzaju bram: przesuwnych, garażowych, jedno i dwuskrzydłowych.

Napędy do bramy przesuwnej Hormann

Firma Hormann to niemiecki producent wszelkich drzwi, bram i ościeżnic zarówno do prywatnych domów i mieszkań, jak i dla firm i budynków przemysłowych. Firma ma aż 80 lat doświadczenia i ponad 20 milionów sprzedanych bram i napędów. Jest to lider europejskiego rynku drzwi i bram. Napędy Hormann to najlepsze produkty na rynku, odznaczające się najwyższą jakością wykonania, wytrzymałością i bezpieczeństwem potwierdzonym przez certyfikaty otrzymane po przejściu licznych badań jakościowych. Najbardziej znanymi produktami firmy Hormann są napędy do bram Supramatic.

Napędy do bram przesuwnych Faac

Faac to włoski producent automatyki do bram, który jest prekursorem nowych technologii związanych z automatyką. Popularność firmie przyniosło wprowadzenie do oferty produktów elektromechanicznych. W ofercie firmy znajdują się napędy do różnych rodzajów bram oraz bram o różnym ciężarze, więc znajdą coś dla siebie w jej ofercie zarówno osoby prywatne, jak i firmy.

Siłowniki do bram przesuwnych Beninca

Beninca to kolejny włoski producent bram i automatyki do bram. Również tę firmę cechuje ogromne, bo 40 letnie doświadczenie w branży. Firma oferuje największy w Polsce zakres urządzeń i produktów najwyższej jakości. Do włoskich producentów automatyki do bram i drzwi należy także firma Nice. Oferuje ona markowe napędy, takie jak NiceHome, Master czy Mhouse przeznaczone do samodzielnego montażu w domu.