Skontaktuj się z nami : +48 507 075 771

Kategorie

Promocje

Jak dobrać fotokomórki do bram przesuwnych ?

Fotokomórki do bram

Dla każdego człowieka najważniejszą kwestią w życiu jest bezpieczeństwo, zarówno własne, jak i najbliższych osób. Z tego powodu wiele osób zabezpiecza swoje mieszkania czy bramy wjazdowe na posesje specjalnymi kłódkami, alarmami czy czujnikami.


Jednak zabezpieczenia stosowane w bramach wydają się mało poręczne, gdyż są ciężkie i potrzebna jest duża siła do ich obsługi. Alternatywą dla nich są fotokomórki do bram wjazdowych. Oto wszystko, co warto wiedzieć o fotokomórkach do bram.

Czym jest fotokomórka do bramy i jak działa?

Fotokomórki do bram to jedne z najczęściej wybieranych zabezpieczeń stosowanych w bramach automatycznych. Chronią nie tylko przed dostaniem się na posesję nieproszonych gości, ale także przed przytrzaśnięciem się człowieka lub zwierzęcia. Podobnie stosowane są fotokomórki do bram garażowych czy do drzwi automatycznych. To dzięki fotokomórkom otwierają się przed nami automatyczne drzwi w centrach handlowych i supermarketach, kiedy zarejestrują naszą obecność.

Z uwagi na montaż fotokomórki mają zwykle prostą budowę. Składają się jedynie z nadajnika oraz odbiornika. Nadajnik to płytka elektroniczna z diodą nadawczą IR na podczerwień. Odbiornik zaś jest nieco bardziej skomplikowany. Jest bowiem zbudowany z elementu światłoczułego, przekaźników, a nawet niekiedy posiada styki NO, czyli normalnie otwarte.

Podobnie, jak w budowie, w działaniu fotokomórki do bram nie ma nic skomplikowanego. Kiedy nadajnik odbierze napięcie, przekazuje do odbiornika wiązkę podczerwieni. Kiedy wiązka dociera do odbiornika brama w płynny sposób otwiera się i zamyka. Jeśli zaś na drodze tej wiązki pojawi się jakaś przeszkoda, przez którą wiązka ta nie może dotrzeć do odbiornika, brama lub drzwi zatrzymują się. O ile nadajnik i odbiornik wystarczą do prawidłowego działania fotokomórki, jej montaż wymaga zakupu dodatkowych akcesoriów, takich jak mocowania do fotokomórek, akumulatory, słupki do montażu fotokomórki czy osłony wandaloodporne. Poszczególne akcesoria nie tylko wspierają prawidłowe działanie fotokomórki, ale również przedłużają jej żywotność, bo dzięki nim pozostaje ona w niezmienionym stanie przez wiele lat.

Fotokomórki do bram garażowych

Fotokomórki do bramy – rodzaje

Istnieją dwa podstawowe rodzaje fotokomórek do bram. Są to komórki przekaźnikowe, zwane też analogowymi bądź klasycznymi oraz fotokomórki cyfrowe. Różnią się one od siebie sposobem przekazywania informacji o pojawiającej się przeszkodzie do centrali sterującej. W fotokomórce przekaźnikowej takim elementem jest, jak sama nazwa wskazuje, przekaźnik elektroniczny. Podczas przerwania linii podczerwieni następuje klasyczne przerwanie obwodu na zaciskach COM i NC.

Z tego powodu w centralach fotokomórek przekaźnikowych zostały zastosowane osobne wejścia pod każdą linię FOTO. Fotokomórki przekaźnikowe są zasilane z dedykowanych do tego wyjść centrali sterującej 24V AC lub DC. Fotokomórki cyfrowe działają nieco inaczej, a ich cena jest wyższa niż tych klasycznych. Wszystko to wynika z zastosowania w nich technologii uniwersalnej magistrali danych. Zarówno informacja o przerwaniu linii podczerwieni oraz zasilanie fotokomórki jest realizowane przez złącze cyfrowe.

Zanim więc zamontuje się taką fotokomórkę do bramy, należy sprawdzić, czy ta technologia na pewno jest obsługiwana przez centralę. Ogromną zaletą fotokomórek cyfrowych jest niezwykła łatwość montażu. Oprócz tego do użytkownika regularnie docierają informacje o jakości sygnału, a wskaźnikiem tego jest pulsująca dioda LED, a dokładnie częstotliwość jej pulsowania.

Na rynku do wyboru w obu przypadkach jest wiele różnych urządzeń. Różnią się one takimi szczegółami, jak obudowa, kształt czy materiał wykonania. Szczególnie polecane są fotokomórki, których obudowa zrobiona jest z aluminium. Są one bowiem znacznie bardziej odporne na uszkodzenia. Fotokomórki do bram różnią się także od siebie kątem zasięgu i funkcjami. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest na przykład regulacja kąta widzenia, która staje się przydatna w przypadku montażu fotokomórek w bramach, w których są słupki o asymetrycznym ułożeniu.

Bezprzewodowe fotokomórki do bram

Prawda jest taka, że fotokomórki bezprzewodowe są takimi tylko w teorii, a przynajmniej pośrednio. Ich nazwa związana jest z zasilaniem za pomocą akumulatorka lub baterii. Nadajnik z centralą jest bowiem połączony kabelkami. Określenie fotokomórka bezprzewodowa jest więc trochę mylące, ale samo doprowadzenie kabelka do odbiornika zazwyczaj nie jest problematyczne. Problemy mogą pojawić się podczas przeprowadzania go na drugi koniec bramy po ukończonym już podjeździe.

Fotokomórki bezprzewodowe tego nie wymagają, jednak trzeba pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu i poziomu naładowania akumulatorków czy baterii. Czas pracy fotokomórki zależy od pojemności akumulatora lub baterii oraz od warunków pracy fotokomórki. Zimą akumulatory i baterie wyczerpują się znacznie szybciej niż latem. Warto więc pamiętać, że bezpieczniejsze będą fotokomórki z przewodami. Fotokomórki na baterie lepiej stosować tylko wtedy, gdy nie mamy z jakichś powodów możliwości przeprowadzenia kabla.

Ile kosztują fotokomórki do bram?

Cena fotokomórki do bramy zależy od wielu czynników. Istotna jest budowa fotokomórki, rodzaj jej obudowy, zasięgu czy posiadanych przez urządzenie dodatkowych funkcji. Pamiętać należy również o tym, że fotokomórki to produkty szybko zyskujące na popularności, więc ważny jest również ich producent.

Wśród najbardziej popularnych są fotokomórki Hormann, Faac czy NICE. Wybierając fotokomórkę należy także zwrócić uwagę na normę PN-EN 12445, w której zamieszony został zbiór wymogów dotyczących montażu fotokomórek, a także sprawdzenia poprawności ich działania. Zawarte w niej informacje są niezwykle istotne dla tych użytkowników, którzy decydują się na samodzielny montaż fotokomórki. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jednak, zwłaszcza jeśli nigdy tego nie robiłeś, jest zlecenie montażu specjalistom, którzy jeszcze zanim oddadzą bramę automatyczną z mechanizmem fotokomórki, zamontują je zgodnie z przepisami Dyrektywy Maszynowej.

Trzeba też pamiętać, że nie tylko fotokomórki warto zamontować na bramach wjazdowych. Bardzo ciekawym rozwiązaniem się również listwy krawędziowe, które dzielą się między innymi na listwy optyczne, rezystancyjne oraz mechaniczne. Listwy krawędziowe działają na podobnej zasadzie co fotokomórki, ale montowane są na pionowych krawędziach bramy. Wtedy brama po napotkaniu przeszkody w jej otwarciu, odwraca po prostu swój kierunek.

Gdzie można kupić fotokomórki do bram?

Fotokomórki i inne akcesoria do bram oraz do montażu można kupić zarówno w sklepach z elektroniką czy u samych producentów. Najlepiej decydować się na markowe produkty. Oczywiście fotokomórki i zestawy akcesoriów są dostępne również w supermarketach. Jednak kupowanie ich tam nie jest zalecane nawet mimo często bardzo atrakcyjnych cen. Tak jak w przypadku każdego produktu, niższa cena równa się niższej jakości fotokomórki. Ceny w supermarketach potrafią być nawet o 1/3 niższe niż w sklepach dealerskich.

Jednak nie są to markowe produkty, a raczej produkty od mniej znanych producentów współpracujących głównie z wielkimi sieciami hipermarketów. Są to zwykle zestawy „jednorazowe”, ponieważ w przypadku awarii praktycznie niemożliwe jest dokupienie nowych części, a nawet jeśli się uda je zamówić, ich cena będzie wyższa ze względu na to, że market sprowadza takie części wymienne jedynie na zamówienie.

Poza tym większość instalatorów odmawia montażu produktów z supermarketów ze względu na ich niską jakość oraz brak wsparcia technicznego ze strony producenta. Nie warto więc patrzeć przy wyborze fotokomórki tylko na cenę i wybierać jednak profesjonalnych sprzedawców i produkty wysokiej jakości, gdyż oszczędności uzyskane na zakupie tańszego produktu z supermarketu mogą szybko okazać się inwestycją zupełnie nietrafioną.

Fotokomórka w bramie garażowej

Brama garażowa jest specyficznym rodzajem bramy. Zazwyczaj takie automatyczne bramy garażowe otwierają się do góry. Powoduje to pojawienie się ryzyka nagłego opadnięcia bramy w dół na osobę akurat pod nią przechodzącą lub wyjeżdżający czy wjeżdżający do garażu samochód. To bardzo niebezpieczna sytuacja, której pozwalają uniknąć fotokomórki do bram garażowych. Do wyboru są tutaj fotokomórki montowane w ościeżnicy lub poza nią. Szczególnie rekomendowane są fotokomórki w świetle bramy.

Standardowe fotokomórki, niemontowane w ościeżnicy zwykle wymagają ingerencji w elewację, związanej z wierceniem otworów, którymi poprowadzone zostaną przewody. W przypadku fotokomórek, które są montowane w ościeżnicy tego problemu nie ma. Taka fotokomórka znacznie zwiększa efektywność działania zabezpieczenia bramy oraz bezpieczeństwo korzystania z niej. W bramach ze sprężynami naciągowymi fotokomórki są montowane za pomocą specjalnych uchwytów montażowych. Jednak montaż nadal odbywa się wewnątrz garażu, co dodatkowo chroni fotokomórkę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, które potrafią zakłócić prawidłową pracę fotokomórki, jak i całej bramy. Najbardziej szkodliwa jest niska temperatura i śnieg.

Fotokomórki do bram dwuskrzydłowych

W bramach dwuskrzydłowych zalecany jest montaż dwóch kompletów fotokomórek. Jeden komplet montuje się przed bramą, a drugi za bramą. Zwiększy to bezpieczeństwo, gdyż dwa skrzydła zwiększają ryzyko przytrzaśnięcia się między nimi. W skrajnych przypadkach konieczne może być zamontowanie nawet do 4 kompletów fotokomórek, ale są to jednak przypadki sporadyczne. Niezależnie od tego, jaką posiadasz bramę, zawsze warto zamontować do niej fotokomórki, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo korzystania z bramy.

Dla maksymalnego bezpieczeństwa należy wybierać tylko fotokomórki najwyższej jakości, zadbać o prawidłowy ich montaż i regularną kontrolę działania. Pamiętaj jednak, że nawet zainstalowanie fotokomórek nie zwalnia z ostrożności podczas korzystania z bram automatycznych, a zwłaszcza korzystania z nich przez dzieci. Małe dzieci trzeba dobrze pilnować i nie dopuszczać, by przechodziły przez taką bramę same.