Skontaktuj się z nami : +48 507 075 771

Kategorie

Promocje

Rodzaje napędów do bram

Napęd bramy garażowej


Garaż to ważny element wielu domów czy budynków wielorodzinnych. Dzięki niemu możesz zabezpieczyć samochód przed warunkami atmosferycznymi. Jest to również często sposób na zabezpieczenie się przed kradzieżą.


Aby garaż dobrze spełniał swoją funkcję, wymaga odpowiedniego wykończenia w postaci bramy. Bramy garażowe różne konstrukcje i sposób otwierania. Jak już wspomnieliśmy, obecnie dostępne są 4 rodzaje bram: uchylne, segmentowe i rolowane.

Brama garażowa segmentowa

Brama garażowa segmentowa zbudowana jest ze ściśle połączonych ze sobą paneli przy pomocy zawiasów. Podczas unoszenia bramy zawiasy poruszają się po prowadnicach i finalnie znajdują się pod stropem. Brama segmentowa nie wymaga długiego podjazdu do garażu, a sam otwór może mieć dowolny kształt. To rozwiązanie doskonale sprawdza się jednakowo w istniejących, ja również dopiero budowanych domach.

Brama garażowa uchylna

Bramy uchylne to proste i ekonomiczne rozwiązanie, które możemy zastosować w swoim garażu. Decydując się na ich wybór, możesz zdecydować, czy zamontować go w otworze drzwiowym, czy za drzwiami. Warunkiem komfortowego korzystania z bramy uchylnej jest miejsce na podjeździe. Skrzydło bramy pochyla się w górę, dlatego przed garażem warto zachować bezpieczne 1,5 metra. Potrzebne jest również miejsce w garażu, ponieważ pod sufitem montowane są prowadnice, po których porusza się mechanizm bramy.

W zależności od producenta istnieją dwa rodzaje mechanizmów podnoszenia bram uchylnych. • Pierwszym z nich jest mechanizm nożycowy bez prowadnic. Po zastosowaniu tego mechanizmu do otwierania drzwi, skrzydło drzwi jest ustawiane poziomo w stosunku do stropu i montowane w otworze bez wychodzenia poza ościeżnicę. • W przypadku dźwigowego mechanizmu podnoszenia podczas podnoszenia górna część bramy porusza się po prowadnicach, a dolna zatacza łuk, aby po otwarciu znaleźć się w pozycji równoległej do sufitu.

Brama garażowa rolowana

Bramy garażowe rolowane doskonale sprawdzają się w istniejących i nowo budowanych domach. Dzięki pionowemu rolowaniu system zapewnia wolną przestrzeń przed i wewnątrz garażu, dzięki czemu można swobodnie zaaranżować sufit. Kurtyna bramy wykonana jest z wysokiej jakości aluminium wypełnionego pianką, co zapewnia odporność na czynniki zewnętrzne oraz poprawia parametry izolacyjne budynku.

Napęd do bramy

Napędy do bram garażowych

Bramy garażowe można również podzielić na automatyczne i obsługiwane ręcznie. Decydując się na zakup napędu, musimy wybrać odpowiedni produkt pasujący do typu naszej bramy. Bramy segmentowe uchylne nadają się do wszystkich typów napędów, o ile garaż ma wystarczającą ilość miejsca na ich zamontowanie. Gdy brama zamyka garaż na dwa samochody, napęd musi mieć większą siłę niż w przypadku pojedynczego wjazdu. Kluczową kwestią podczas doboru napędu do bram garażowych jest wybór odpowiedniej siły ciągnięcia i pchania.

Parametr ten powinien być dopasowany do ciężaru wybranej przez nas bramy. Do lekkich i niewielkich bram sprawdzi się napęd do bramy came o sile >400 N, natomiast często w przypadku dużych i ciężkich bram, niezbędne będą napędy came o sile wynoszącej >1200 N. Prędkość przesuwu to parametr, który określa czas, w jakim brama jest otwierana i zamykana. Średnia prędkość napędów stosowanych w bramach segmentowych wynosi 12 centymetrów na sekundę, dlatego też średni czas otwierania i zamykania wynosi mniej więcej 20 sekund. Jeśli szczególnie zależy nam na sprawnym otwieraniu i zamykaniu bramy, możemy wybrać napęd o większej prędkości przesuwu.

Napęd do bramy garażowej segmentowej

Decydując się na zakup bramy garażowej segmentowej mamy wiele możliwości podczas doboru napędu. Wybór konkretnego typu będzie zależał od ilości miejsca, jaką dysponujemy na jego zainstalowanie. Napędy do bram garażowych segmentowych powinny być wyposażone w ramie, które będzie odpowiedzialne za podnoszenie i opuszczanie bramy. Najczęściej ramię montowane jest na ścianie lub nad nadprożem.

Bramy wjazdowe

Brama wjazdowa jest bardzo ważnym elementem każdej posesji i swoistą wizytówką domu. Estetyka i wygoda użytkowania są więc ważnym elementem wykończenia domu. Automatyka do bram to rozwiązanie, które nie tylko zwiększa komfort wsiadania i wysiadania, ale także zwiększa bezpieczeństwo.

Brama przesuwna - co musisz wiedzieć?

Bramy przesuwne składają się ze skrzydła, które porusza się wzdłuż ogrodzenia. Skrzydło bram przesuwnych zamocowane jest na szynie przytwierdzonej do fundamentu. Dodatkowo w tego typu bramach stosuje się dwa słupki, z których jeden utrzymuje bramę w pionie, a drugi zapobiega wysunięciu się skrzydła z prowadnicy. Jedną z największych zalet bram przesuwnych jest to, że poruszają się wzdłuż ogrodzenia, oszczędzając tym samym miejsce na działce. Wśród bram przesuwnych możemy wyróżnić wersję samonośną oraz szynową.

Skrzydło bramy przesuwnej szynowej posiada kółka poruszające się po zamontowanym torze na gruncie, natomiast słupek posiada prowadnicę, która utrzymuje skrzydło w pozycji pionowej i zapewnia płynność ruchu. Skrzydło bramy przesuwnej samonośnej się 6-7 centymetrów nad gruntem. Ze względu na swoją konstrukcję, bramy samonośne są mniej skomplikowanym rozwiązaniem niż bramy szynowe, ponieważ nie wymagają czyszczenia, a warunki atmosferyczne nie wpływają negatywnie na jej funkcjonalność.

Napęd bramy przesuwnej

Jaki napęd do bramy przesuwnej sprawdzi się najlepiej?

Napędy do bram przesuwnych najczęściej składają się z silnika zintegrowanego z przekładnią oraz elektrycznego modułu sterującego i występuje w postaci skrzynki, umieszczonej z boku skrzydła. Brama przesuwa się w wyniku ruchu koła zębatego, umieszczonego na wale motoreduktora. W przypadku bram szynowych napęd powinien być umieszczony jak najbliżej słupka, z kolei w bramach samonośnych koło zębate powinno być zlokalizowane pomiędzy wózkami jezdnymi bramy.

Napęd do bramy przesuwnej hormann lineamatic wykonany jest z wytrzymałych, wysokiej jakości materiałów, które są odporne na działanie warunków atmosferycznych i mogą pracować bezawaryjnie przez długi czas. Dodatkowo napędy Hormann wyposażone są w wysokiej jakości odbiornik zintegrowany z centralą bramy oraz dwukanałowy pilot ułatwiający obsługę bramy.

Brama wjazdowa rozwierna

Brama wjazdowa rozwierana, zwana inaczej skrzydłową to doskonałe rozwiązanie dla osób, które posiadają działkę o wymiarach pozwalających na swobodne otwarcie obu skrzydeł, nie powodując tym samym trudności w komunikacji. Bramy skrzydłowe kute są eleganckie i doskonale sprawdzają się jako uzupełnienie domu w stylu klasycznym, nadając mu formalny charakter. Proste, formy i nowoczesne materiały stosowane do produkcji bram skrzydłowych umożliwiają również dopasowanie produktu do nowoczesnej architektury.

Do montażu bramy garażowej niewymagane są dodatkowe fundamenty, w tym przypadku wystarczy jedynie zamontować odpowiednie słupki. Koszty zakupu bramy skrzydłowej w porównaniu do bramy przesuwnej wykonanej z tych samych materiałów są najczęściej niższe.

Napęd do bramy rozwiernej


Brama rozwierana, jaki rodzaj napędu wybrać?

Napęd came do bramy skrzydłowej montowany jest najczęściej na słupkach, do których przymocowane są skrzydła. Każde skrzydło obsługiwane jest przez osobny siłownik. Do automatyzacji bram skrzydłowych zwykle przewidziany jest siłownik z napędem śrubowym, w którym element napędowy porusza się liniowo. Siłownik z napędem śrubowym może być stosowany do prawie wszystkich bram skrzydłowych, ale czasami przekrój słupka bramy jest zbyt duży i w takim przypadku dobrze sprawdza się siłownik z ramieniem łamanym, który przesuwa skrzydło za pomocą układu ramienia przegubowego.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu siłownika do bramy skrzydłowej?

Podczas doboru siłownika do bramy skrzydłowej powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na jego długość i wysuw, a także siłę. Oba parametry w znaczny sposób, wpływają na trwałość i bezawaryjność systemu. W ich doborze pomoże nam kilka ogólnych zasad. Po pierwsze im dłuższe skrzydło, tym dłuższy siłownik. Dodatkowo im cięższe skrzydło bramy, tym siłownik powinien być dłuższy i mieć większą siłę. Wymiary słupka również mają wpływ na rodzaj siłownika. Jeśli nasz słupek jest wąski, możemy użyć krótkiego siłownika, jeśli tylko parametry skrzydła nam na to pozwalają.

W przypadku gdy mamy słupek do dość dużej szerokości, najczęściej w dzieje się tak w przypadku, gdy mamy do czynienia ze słupkiem betonowym lub wykonanym z klinkieru, podczas doboru siłownika kluczowe znaczenie będzie miało, jak dlatego znajduje się zawias od kantu, na którym zamocowany będzie siłownik. Podczas gdy zawiasy montowane są blisko kantu, nawet na grubych słupkach możemy zamontować krótki siłownik, jednak w przypadku gdy zawias zlokalizowany jest na środku słupka, aby umożliwić otwarcie bramy na co najmniej 90 stopni, musimy użyć zdecydowanie dłuższego siłownika.

Dodatkowe akcesoria do bram

Automatyczne systemy do bram nie tylko zapewniają komfort, wygodę i przyspieszają wjeżdżanie i wyjeżdżanie z posesji, ale także poprawiają nasze bezpieczeństwo. Wszystkie bramy wyposażone w napęd automatyczny powinny posiadać urządzenia zapewniające bezpieczeństwo użytkownikom. Pamiętajmy, że na wypadek przejściowego braku zasilania z sieci energetycznej, bramę wjazdową dobrze jest wyposażyć w akumulator lub panele fotowoltaiczne, które zapewnią nam ciągłość pracy.

Natomiast jeśli się na to nie zdecydujemy, wtedy skrzydła bramy zawsze możemy odblokować za pomocą klucza, bądź elektronicznie i otworzyć ręcznie. Istotnym elementem jest pulsująca na pomarańczowo lub żółto lampa ostrzegawcza do bramy, która informuje użytkowników drogi, że z posesji zaraz wyjedzie auto, które będzie chciało włączyć się do ruchu. Funkcjonalnym zabezpieczeniem jest również umieszczona w świetle przejazdu fotokomórka do bramy garażowej.

Przecięcie wiązki promieni fotokomórki do bramy w trakcie ruchu skrzydła skutkuje jego natychmiastowym zatrzymaniem się i zmianą kierunku, chroniąc przed przycięciem. Pamiętajmy, że alternatywą lub uzupełnieniem fotokomórki może być tzw. zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe, kiedy brama w trakcie zamykania się natrafi na przeszkodę, wtedy wzrost siły potrzebnej do dokończenia tej czynności skutkuje zatrzymaniem się skrzydła i zmianą kierunku. Należy wiedzieć, że innymi interesującymi udogodnieniami są: automatyczne zamykanie bramy, czyli czas, po jakim się zamknie, możemy ustalić sami oraz funkcja furtki, czyli częściowego rozwarcia się w celu przepuszczenia wchodzącej lub wychodzącej osoby.

Automat do bramy przesuwnej