Skontaktuj się z nami : +48 507 075 771

Kategorie

Promocje

Jak dbać o swoją bramę garażową ?

Brama garażowa

Własny, prywatny garaż, czy to połączony z domem, czy też wolnostojący – kiedyś szczyt luksusu, dzisiaj już raczej norma. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że tak, jak dbamy o swój samochód, tak również powinniśmy troszczyć się o miejsce, w którym go przechowujemy.


W końcu brama garażowa otwiera się i zamyka kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie, a do tego jest narażona na najróżniejsze czynniki atmosferyczne. Zwłaszcza, że garaż to często nie tylko miejsce, w którym stoi nasz wóz, ale także dodatkowa przestrzęń do przechowywania i majsterkowania. To ważne, aby o niego dbać, jeśli chcemy, aby w niezmienionym stanie służył nam przez lata. Na szczególną uwagę i zainteresowanie zasługuje zwłaszcza brama garażowa.

Regularny przegląd bramy garażowej

Bramy garażowe mogą być różne: manualne lub automatyczne, segmentowe, rolowane, uchylne. Bez względu jednak na typ otwierania, każda brama garażowa, a już zwłaszcza taka bardziej nowoczesna, wyposażona w specjalny automat do bramy przesuwnej, wymaga regularnych przeglądów i serwisowania. Najrzadziej raz do roku zaleca się sprawdzić dokładnie takie elementy, jak: zawiasy, rolki, łożyska, sprężyny i linki.

Po zakupie konkretnego modelu bramy garażowej, warto zaznajomić się z dokładną instrukcją, zaleceniami producenta ,poznać cały mechanizm bramy przesuwnej, co umożliwi nam zdobycie niezbędnej wiedzy potrzebnej do prawidłowego z niej korzystania i jak najlepszego dbania, celem zachowania jej jak najdłużej w jak najlepszej kondycji. Oczywiście część rzeczy możemy sprawdzać na własną rękę, jeśli jednak coś nas zaniepokoi i mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie prawidłowego funkcjowania bramy, koniecznie należy zwrócić się do fachowców i profesjonalnych serwisantów, posiadających niezbędne doświadczenie oraz umiejętności techniczne.

Zwłaszcza w przypadku bardziej nowoczesnych bram, wyposażonych w mechanizm do bramy przesuwnej, przyda się regularna kontrola i ewentuala regulacja podzespołów. Przegląd powinien odbywać się przynajmniej co dwa lata, a najlepiej co roku lub częsciej w razie zaistnienia takowej potrzeby. Nie warto lekceważyć nawet pozornie niewielkich i drobnych usterek, ponieważ mogą one narazić nas oraz nasze mienie na niebezpieczeństwo oraz przerodzić się w znacznie większą awarię w przypadku, gdy nie zadbamy o ich naprawę na bieżąco. Przeglądy najlepiej przeprowadzać bezpośrednio przed zimą.

Czyszenie i konserwacja bramy garażowej

Regularne czyszczenie bramy garażowej pozwala na dłużej zachować ją w dobrej kondycji. Nie bez znaczenia są także kwestie estetyczne – w końcu garaż stojący na podjeździe jest widoczny zarówno dla domowników, jak i dla odwiedzających daną posesję gości. Warto zatem zadbać o to, aby prezentował się schludnie i czysto. Każdego dnia korzystamy z niego przynajmniej kilka razy, zatem również dla naszego własnego dobrego samopoczucia, powinniśmy zatroszyć się o jego przyzwoity wygląd.

Bramy garażowe możemy czyścić wodą wraz z dodatkiem delikatnych środków myjących, pamiętając o dokładnym spłukaniu jej na sam koniec czystą wodą i wypłukaniu resztek detergentów. Nie zaleca się stosowania bardzo silnych, żrących, ścierających środków, rozpuszczalników, rozcieńczalników, które mogłyby naruszyć konstrukcję bramy. Znacznie przyspieszy naszą pracę skorzystanie z węża ogrodowego oraz dużej, wygodnej szczotki czyszczącej.

Jeśli będziemy wykonywać te czynności w miarę regularnie, czyszczenie bramy nie zajmie nam dużo czasu ani specjalnych trudności. Należy umyć starannie skrzydła bramy, prowadnice, elementy napędowe. Warto w tym miejscu na chwilę zatrzymać się i zastanowić: jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać? Najbardziej polecane marki i modele to zdecydowanie: napęd proxima, napęd supramatic, napęd came, napęd do bramy hormann, napęd hormann supramatic, hormann lineamatic.

W przypadku bram wyposażonych w elementy automatyczne i elektryczne, przed zabiegiem czyszczenia należy odpowiednio zakryć je i zabezpieczyć przed ewentualnym zalaniem oraz rzecz jasna odłączyć od zasilania, w przeciwnym razie mogłoby dojść do niebezpiecznego zwracia i ich uszkodzenia. Zadbajmy o dokładne usunięcie pyłu, piasku, kurzu i brodu z prowadnic, miejsc łączenia się poszczególnych segmentów. Ich nadmiar może bowiem powodować problemy z prawidłowym działaniem bramy. Ciekawym pomysłem przy czyszczeniu bramy garażowej może być także wykorzystanie sprężonego powietrza.

Ochrona przed zimą

Zimowe mrozy i śniegi to szczególnie trudny okres dla bram garażowych. Jeszcze przed sezonem jesienno-zimowym poleca się sprawdzenie wszelkich uszczelek, dokładne ich wyczyszczenie oraz zabezpieczenie z wykorzystaniem specjalnie przeznaczonych w tym celu preparatów takich jak silikon do uszczelek. Pamiętajmy, że nieszczelna brama garażowa oznacza dostawanie się do środka garażu zimnego powietrza z zewnątrz, co może być bardzo niekomfortowe oraz narażać nas na dodatkowe koszty, jeśli posiadamy garaż ogrzewany.

Przed sezonem zimowym należy także poddać konserwacji wszystkie elementy mechaniczne, która posiada nasza brama. Warto wykorzystać specjalny silikon zabezpieczajacy uszczelki, a także smar dedykowany ochronie metalowych części bramowych. Jeśli postawimy na produkt dobrej jakości, będzie on stanowił dodatkową barierę i zabezpieczenie przed wilgocią i ujemną temperaturą. Szczególnej ochrony wymagają zawiasy i sprężyny.

Dobry jakościowo smar do bram powinien wykazywać także właściwości antykoryzyjne, chroniące przed rdzą, co jest bardzo cenną cechą, zważywszy na to, że brama poddawana jest często działaniu wilgoci i wody. Zastosowanie smaru to gwarancja płynnego, harmonijnego otwierania i zamykania bramy, bez tarcia, skrzypienia i innych nieprzyjemnych dla ucha dźwięków. Smar warto nakładać na takie elementy bramy, jak: prowadnice, metalowe rolki, łożyska, zawiasy, zamki. Warto zdawać sobie także sprawę, że tylko prawidłowy stan uszczelek daje gwarancję 100% ochrony termicznej i akustycznej.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Głównym zadaniem bramy garażowej jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa i ochrona znajdujących się wewnątrz pojazdów, a także innych rzeczy i przedmiotów, które możemy z powodzeniem w garażach gromadzić i przechowywać. Dlatego to w naszej kwestii i dobrym interesie leży po pierwsze wybór odpowiedniej bramy, spełniającej wszelkie normy i standardy bezpieczeńswa, a po drugie regularne sprawdzanie, czy nasza brama wciąż spełnia swoje podstawowe funkcje.

Dobrze zabezpieczony garaż to w końcu ochrona na wielu płaszczyznach: przed złodziejami i włamywaczami, a także przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi: śniegiem, gradem, deszczem, wiatrem i palącym słońcem. Garaż chroni samochód i przedłuża jego żywotność, pozwala nam także na bardziej komfortowe wsiadanie i wysiadanie z pojazdu niż w przypadku parkowania go na wolnym powietrzu przy najróżniejszej, często niesprzyjającej pogodzie.

Warta uwagi może być także fotokomórka do bramy garażowej. Fotokomórki do bram oraz tzw. kogut do bramy, czyli lampa sygnalizacyjna do bramy, inaczej lampa ostrzegawcza do bramy to dodatkowe elementy jakie obejmuje nowoczesna automatyka do bram przesuwnych oraz garażowych. Szczególnie polecane są fotokomórki hormann, a także napęd do bramy garażowej hormann.

Zamykaj garaż i odśnieżaj jego okolicę

Proste i oczywiste, a jednak często zapominamy, że tak banalna czynność jest w stanie wpłynąć pozytywnie na stan naszej bramy. Zwłaszcza jesienią i zimą jest to bardzo istotny zabieg, zapobiegajacy wychładzaniu się wnętrza garażu, co mogłoby skutkować nie tylko niezbyt komfortowymi warunkami podczas przebywania w nim, ale także narażeniem na uszkodzenia elementów elektrycznych. Zaleca się także regularne usuwanie zalegającego śniegu i błota z okolic bramy garażowej, nie otwieranie jej na siłę i nie dopuszczanie do przymarzania bramy do podłoża.

Pod żadnym pozorem nie korzystajmy jednak z soli do usuwania śniegu i lodu z okolic garażu, gdyż mogłoby to przynieść znacznie więcej szkody niż pożytku. Brama garażowa powinna otwierać się i zamykać szczelnie, a zarazem płynnie i z łatwością. Regularnej kontrolii powinny podlegać także wszelkie dodatkowe akcesoria związane z jej prawidłowym funkcjonowaniem i spełnianiem swojej roli w zakresie bezpieczeństwa. Mowa tutaj zwłaszcza o bramach automatycznych, wyposażonych w fotokomórki, lampy sygnalizacyjne i ostrzegawcze, które zwiększają komfort użytkowania oraz zapewniają bezpieczeństwo eliminując zagrożenie przypadkowego zamknięcia się bramy i zrobienia sobie krzywdy.

Warto zadbać także o odpowiedni zestaw do bramy przesuwnej: wózki do bram oraz rolki do bramy. Należy pamiętać, że dbanie o swój dom, ogród i podjazd, czyli całą posiadaną posesję, powinno obejmować także garaż. Wiele osób nie przywiązuje wagi do zabiegów pielęgnacyjnych, w wyniku czego ich brama garażowa po pewnym czasie nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie oraz może nie funkcjonować w pożądany sposób. Zdecydowanie lepiej dbać o nią i kontrolować jej stan techniczny na bieżąco, zwłaszcza, że nie są to zabiegi częste, ani zbytnio czasochłonne, a zdecydowanie bardziej opłaca się zapobiegać, niż naprawiać późniejsze efekty zaniedbania, szkody i uszkodzenia, mogące generować niepotrzebne i często niemałe koszty.

Brama garażowa