Skontaktuj się z nami : +48 507 075 771

Kategorie

Promocje

Jak dobrać rolki i wózki do bramy przesuwnej ?

Wózki do bramy przesuwnej

Brama to bardzo ważny element każdego domu. Nie tylko umożliwia wyjazd z podwórka, ale również chroni przed wejściem nieproszonych gości czy opuszczeniem obejścia przez obecne na nim psy. Bramy mogą być klasyczne lub przesuwne otwierane ręcznie bądź automatycznie.


Każdemu właścicielowi domu zależy, aby brama była najlepszej jakości i wytrzymała długie lata bez żadnych uszkodzeń, dlatego ważne jest dopasowanie odpowiednich elementów. W przypadku bram przesuwnych najważniejszymi elementami są rolki i wózki. Czym są te elementy i jak je prawidłowo dobrać do bramy?

Czym są wózki i rolki do bramy przesuwnej?

Wózki i rolki do bramy przesuwnej to podstawowe elementy, z których składa się zestaw do bramy przesuwnej. Wózek bramowy to najistotniejszy element dla działania przesuwnej bramy. Prawidłowo dopasowane dbają o należyte funkcjonowanie mechanizmów bramy - są elementem konstrukcyjnym, dzięki któremu możliwe jest otwieranie się i zamykanie skrzydła w odpowiedni sposób. Utrzymują one i przesuwają skrzydło bramy wzdłuż ogrodzenia.

Wózki do bram wbudowane są w specjalnie przygotowane profile. Jednym z elementów wózków do bram są rolki, które usprawniają przesuwanie się skrzydła bramy. Dostępne na rynku wózki jezdne do bram mają różną liczbę rolek umieszczonych w zależności od konstrukcyjnych potrzeb w poziomie lub pionie. Ich liczba zależy od ciężaru całej bramy.

Jak dobrać wózki do bram przesuwnych?

Dobór odpowiednich wózków do bramy przesuwnej zależy od bardzo wielu czynników. Trzeba wziąć pod uwagę rozmiar profilu półotwartego zastosowanego podczas budowy bramy, ciężar bramy determinujący nośność wózków czy w końcu rodzaje wózków i rolek w wózkach oraz rodzaj podstawy. Jak widać, trzeba więc dokładnie przemyśleć budowę bramy przesuwnej i przeanalizować wszystkie możliwości, by wybrać najlepsze wózki.


Wózki do bramy przesuwnej

Profile do bram przesuwnych

Wybierając profile do bramy przesuwnej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich rozmiar. W naszym kraju najpopularniejsze są trzy rozmiary profili: 60x60x3 mm; 70x70x4 mm; 80x80x5 mm; Istnieje również profil o rozmiarze 80x80x4 mm, ale jest on rzadziej spotykany. Najmniej polecany z racji na niską sztywność jest profil 60x60x3 mm, jednak mimo to wykorzystywany jest dość ciężko. Rozmiar profilu określany jest poprzez zmierzenie profilu oraz grubości jego ścianki.

Pierwsze dwie liczby to wymiary zewnętrzne, a trzecia to grubość ścianki profilu. Na rynku można także znaleźć profile o niestandardowych rozmiarach. Warto też pamiętać, że profile miewają różne wykończenia. Wyróżniamy pod tym względem dwa rodzaje profili – tak zwane „czarne” oraz ocynkowane. Te drugie są odporne na korozję, a więc mają dłuższą żywotność i dłużej zachowują swoje walory estetyczne. Kupując profil do bramy przesuwnej należy zwrócić uwagę na to, czy nie ma na nim rdzy, gdyż powierzchnia zardzewiałego profilu staje się nierówna. Powoduje to zwiększenie się hałasu pracy wózka i szybsze zużycie rolek, zwłaszcza tych z tworzywa.

Ciężar bramy przesuwnej

Od ciężaru bramy zależy nośność wózków, więc przy ich wyborze należy również wziąć ją pod uwagę. W przypadku lżejszych bram, których waga nie przekracza 80 kg, można wybrać wózki przesuwne do bram 50x50. Wózki do bramy przesuwnej 60x60x4 mm poradzą sobie ze skrzydłami ważącymi od 100 do 200 kg. Jeśli zaś mamy bramę ważącą od 350 do 500 kg, najlepsze będą wózki do bramy przesuwnej 70x70x4. Zaś wózki do bramy przesuwnej 80x80x5 pasują do najcięższych bram, bo ważących aż od 400 do 600 kg.

Rodzaje wózków do bram

Istnieją dwa podstawowe rodzaje wózków do bram przesuwnych, a mianowicie stałe i wahliwe. Profile do bram są wyrobami hutniczymi, dlatego nigdy nie będą idealnie proste. Przed budową bramy należy więc wybrać jeden z rodzajów wózków lub zdecydować się na oba. Jeśli mamy zamiar zbudować bramę o dużym rozmiarze i ciężarze najlepiej wybrać dwa wahliwe wózki osadzone na trzpieniu. Daje to gwarancję lepszego prowadzenia bramy w razie większych nierówności.

Wózek wahliwy różni się od stałego tym, że posiada delikatne wygięcie na jednej ze ścianek. Zapewnia ono lepsze możliwości dostosowania się wózka do naturalnych różnic w profilu bramy. Jeśli zdecydujemy się tylko i wyłącznie na wózek stały, możemy przysporzyć sobie problemów w razie wystąpienia nierówności profilu skrzydła, które będzie się blokowało podczas otwierania i zamykania. Dla lepszego funkcjonowania brany zalecany jest montaż obu rodzajów wózków.


Wózki do bramy przesuwnej

Rolki do wózków bramowych

Rolka prowadząca do bramy przesuwnej to najważniejszy element wózków do bram, gdyż to dzięki nim skrzydła bramy mogą się sprawnie przesuwać. Również ich odpowiedni wybór jest bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania bramy. Zacznijmy od materiału ich wykonania. Pod tym względem wyróżnia się dwa rodzaje rolek – z tworzywa (poliamidu) oraz metalowe. Rolki bramy przesuwnej z tworzywa będą lepsze do lżejszych bram budowanych przy własnym domu.

Poliamid, który należy do najbardziej trwałych materiałów powoduje, że wózki pracują cicho oraz są odporne na korozję i ścieranie. Wózek bramy przesuwnej metalowy zaś będzie lepszym wyborem do ciężkich, dużych i masywnych bram. Niestety w przypadku rolek z metalu minusem jest ich hałas w kontakcie z metalowym profilem. Są też mniej odporne na korozję niż rolki z tworzywa. Rolki do bram przesuwnych z metalu sprawdzą się najlepiej do dużych bram firmowych, gdzie hałas ma mniejsze znaczenie niż wytrzymałość przy dużym gabarycie bramy.

Kolejna ważna rzecz, to liczba rolek w wózku. Do wyboru są wózki o liczbie rolek od 2 do nawet 9. Przy wyborze liczby kółek bardzo istotna jest szerokość wjazdu, którą musimy najpierw zmierzyć. Jeśli nasza brama ma mniej niż 3 metry szerokości wjazdu, możemy zastosować wózki z trzema rolkami. Jeśli zaś brama ma szerokość wjazdu od 3 do 6 m, to lepiej wybrać wózki z 5 rolkami. Wjazd szeroki na więcej niż 6 metrów wymaga już wózków z 8 lub 9 rolkami.


Rolki do bramy przesuwnej

Podstawa wózka do bramy

Rolki w wózkach bramowych umieszczone są w specjalnej podstawie. Wyróżnić można trzy główne rodzaje podstaw. Standardowa podstawa stosowana jest zwykle w rozmiarze 175x100 mm. Podstawa mała zaś jest zazwyczaj stosowana do wózków eko i możemy ją wybrać, jeśli zależy nam na mniejszych kosztach budowy bramy. Podstawa duża natomiast jest stosowana zazwyczaj w wózkach z największą liczbą rolek, gdy nie ma możliwości zastosowania dodatkowej podstawy regulacyjnej. Jej wymiar to 290x120 mm.

Jeśli chodzi zaś o te dodatkowe podstawy regulacyjne, do wyboru jest standardowa o wymiarach 290x120 mm, a także mała (eko). Tego typu podstawa ze śrubami umożliwia regulację wózka zarówno w poziomie, jak i w pionie i jest nieocenioną pomocą podczas montażu bramy, a także w razie konieczności regulowania bramy podczas użytkowania.

Wózek do bramy podwieszanej

Jak dobrać wózki do drzwi podwieszanych? Ich wybór to nieco inna sprawa niż w przypadku klasycznych bram przesuwnych. Podwieszane bramy, drzwi czy przenośniki transportowe nie są mocowane w gruncie, tylko na ramie, a więc u góry. W przypadku takich konstrukcji najczęściej stosowane są wózki posiadające dwie rolki do drzwi podwieszanych.

Montaż wózków do bramy przesuwnej

Jak zamontować wózki do bramy przesuwnej? Aby to zrozumieć, trzeba przyjrzeć się montażowi całego skrzydła. Wymaga on połączenia ze sobą dużej liczby różnych elementów i jest złożonym procesem. Jednak każdy powinien sobie z tym poradzić. Najpierw należy przygotować fundamenty, określić szerokość zalecaną przez producenta bramy oraz głębokość dopasowaną do lokalnej głębokości przemarzania gruntów. Następnie montuje się kotwy chemiczne, a na nich słupy prowadzące z podstawami dokręcając je porządnie. Wózki przykręca się do kotw, a odbojniki kieruje na zewnątrz do fundamentów.

Wózki do bram powinny być zamontowane w jednej linii i na jednym poziomie, dlatego bardzo ważna jest precyzja podczas montażu. Na końcu trzeba jeszcze zamontować słup końcowy do kotew wpuszczonych wcześniej w fundament. Słup końcowy powinien być zamontowany równolegle do słupa prowadzącego. Ostatnim etapem pracy jest montaż samego skrzydła bramy. Wałki podporowe montujemy do kotew przymocowanych z tyłu fundamentu.

Wałek musi być przymocowany do podstawy prowadnicy ustawionej pod kątem 90 stopni do osi skrzydła bramy. Samo skrzydło osadzamy na wózkach. Po zrobieniu tego koniecznie trzeba sprawdzić, czy skrzydło działa tak, jak powinno. Nie może hamować i się blokować. W przypadku problemów trzeba skorygować wózki i wyregulować geometrię skrzydła. Wałki muszą być dopasowane do ramy i kątownika bramy.

Akcesoria do bramy przesuwnej