Skontaktuj się z nami : +48 507 075 771

Kategorie

Promocje

Jak dobrać napęd do bramy garażowej ?

Napęd do bramy garażowej


Brama garażowa to jeden z głównych elementów bryły budynku. Brama wyposażona w napęd do bramy porusza się płynnie i cicho. Przy użyciu pilota w chłodne i deszczowe dni możemy otwierać i zamykać garaż za pomocą pilota bramowego bez konieczności wychodzenia z samochodu. Nowoczesne napędy do bram garażowych wyposażone są w różne systemy poprawiające funkcjonalność i bezpieczeństwo. Mając do wyboru wiele rozwiązań, często mamy problem z podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu odpowiedniego produktu. Bez obaw, rozwiejemy Twoje wątpliwości i odpowiemy na pytanie, jak dobrać najlepszy napęd do bramy garażowej ?


Zanim dokonamy zakupu napędu do bramy garażowej, warto przyjrzeć się jego budowie. Napęd do bramy jest tak naprawdę zestawem elementów, niezbędnych do sprawnego poruszania bramą. Składa się z siłownika, kierowanego przez centralny moduł sterujący. Panel wyposażony jest w zależności od modelu we włącznik i wyłącznik lub klawiaturę, dzięki, której możemy zaprogramować funkcje napędu. Jeśli moduł sterujący nie jest bezpośrednio połączony z siłownikiem, wówczas możemy go wygodnie umieścić na ścianie bocznej garażu w dogodnym dla nas miejscu. Nowoczesne napędy do bram garażowych wyposażone są w odbiorniki radiowe, które pozwalają na zdalne otwieranie bramy, przy pomocy pilota. Wybierając napęd do bramy hormann, możemy również połączyć bramę z systemem Smart Home sterowanym przy pomocy urządzeń mobilnych z dowolnego miejsca.

Od czego zależy cena napędu do bramy ?

Na koszt zakupu napędu bramowego składa się w dużej mierze funkcjonalność, wybrana marka, a także żywotność urządzenia. Nie bez znaczenia będą również wybrane przez nas akcesoria dodatkowe czujniki i zabezpieczenia. Sprawdzone przez nas napędy do bram garażowych, które możemy polecić to napęd Came HG600. który oceniany jest przez użytkowników jako jeden z najepszych budżetowych siłowników bramowych na rynku. Ponadto cieszy się one niezwykle małą awaryjnością. Dla osób ceniących bezpieczeństwo, wysokoą jakość zasilania i długą gwarancję doskonałym wyborem będzie napęd Hormann SupraMatic lub napęd Hormann Promatic. Zwolennikom rozwiązań od naszych polskich producentów zdecydowanie polecamy napęd do bramy garażowej Proxima GP1000, który podobnie jak Came HG600 cieszy się niezwykle pozytywną opinią w segmencie napędów budżetowych.

Liczba cykli pracy na dobę napędu bramowego

Podczas wyboru napędu do bramy garażowej musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Jedną z nich jest ilość cykli na dobę, czyli liczba, która określa ile razy w ciągu 24 godzin, brama jest otwierana i zamykana. Obliczenie tego parametru nie jest skomplikowane, wystarczy, że przeanalizujemy nasz przykładowy tydzień i na tej podstawie obliczymy średnią ilość cykli dobowych. Inna wartość tego parametru będzie w przypadku domku letniskowego, domu jednorodzinnego, a inna w przypadku biurowca, czy wspólnoty mieszkaniowej. Im większa liczba cykli dobowych, tym wyższej klasy napęd bramowy powinniśmy kupić, aby służył nam bezawaryjnie przez długie lata.

Dostęp do zasilania i rozmieszczenie instalacji elektrycznej

Napęd do bramy garażowej nie będzie spełniał swojej funkcji, jeśli nie będzie zasilany. Automatyczne bramy garażowe zasilane są najczęściej przewodem zasilającym o mocy 230V. W przypadku, gdy dopiero budujemy nasz dom lub garaż, warto przed wykonaniem instalacji zapytać sprzedawcę napędów, w jaki sposób najlepiej zaprojektować instalację elektryczną, aby bezproblemowo zamontować bramę garażową, bez dodatkowych zmian w konstrukcji budynku. Jeśli jednak planujemy wyposażyć naszą bramę garażową w napęd, a na naszej działce nie ma dostępu do napięcia zasilającego, warto zapytać o alternatywne możliwości takie, jak np. akumulator bądź napęd solarny.

Wymiary i ciężar bramy garażowej mają duże znaczenie

Kolejnym ważnym parametrem na, który musimy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego napędu do bramy garażowej, jest wielkość i ciężar bramy. Każdy napęd bramowy przeznaczony jest bowiem do określonego rodzaju bramy. Wymiar podajemy po zmierzeniu długości i wysokości całości bramy, w przypadku wagi najczęściej będzie to wartość szacunkowa dla danego typu bramy. Najczęściej w przypadku bram garażowych o powierzchni 6 metrów kwadratowych będzie to około 50 kilogramów.

Siłownik do bramy garażowej


Dodatkowe elementy wyposażenia

Decydując się na zakup bramy z napędem elektrycznym, warto wyposażyć ją w kilka funkcjonalnych elementów.
 
Fotokomórka do bramy garażowej zabezpiecza przed niekontrolowanym ruchem skrzydła bramy, gdy w świetle wjazdu pojawi się przeszkoda. Jeśli podczas zamykania jakiś obiekt blokuje linię fotokomórki, napęd zatrzymuje się i natychmiast cofa w przeciwnym kierunku.

- Mechanizm otwierania ręcznego jest jednym z nich, w przypadku braku lub awarii zasilania to właśnie dzięki niemu będziemy mogli bez problemu, wydostać się z garażu otwierając bramę ręcznie.

- Mechanizm zabezpieczający przed nagłym opadnięciem jest szczególnie ważny w bramach segmentowych. W przypadku pęknięcia sprężyny bądź awarii innej części mechanizmu otwierającego brama zostaje automatycznie zablokowana, a następnie uniesiona do góry.

- Innymi elementami wpływającymi na bezpieczeństwo są również elektroniczne wyłączniki krańcowe, które w przypadku zbliżania się bramy do podłoża hamują ruch bramy i gwarantują precyzyjne zatrzymanie się w położeniu krańcowym.

Lampa ostrzegawcza do bramy to wygodne rozwiązanie, które zapala się, kiedy mechanizm otwierania lub zamykania bramy działa, informując innych kierowców lub pieszych o wyjeździe samochodu. Najczęściej lampa sygnalizacyjna do bramy montowana jest na słupku w pobliżu bramy garażowej.

Kiedy już zakupimy napęd do bramy garazowej, kluczowy będzie również jego prawidłowy montaż. Do wszystkich modeli dołączone są instrukcje montażu oraz programowania, zawierające parametry niezbędne do doboru odpowiedniego siłownika spełniającego wymagania konkretnej bramy garażowej. Najlepiej montaż powierzyć sprawdzonym firmom, które zagwarantują bezawaryjny montaż i gwarancję.


Mechanizm do bramy garazowej