Skontaktuj się z nami : +48 507 075 771

Kategorie

Promocje

Otwieranie bramy z samochodu

W dzisiejszych czasach coraz bardziej we wszystkim widać stawianie na wygodę. Nawet bramę można otworzyć nie wysiadając z samochodu. Istnieje wiele sposobów na otwieranie bramy z samochodu. Jedne nie wymagają ingerencji w samochodowe instalacje, inne zaś już tak.

Bramę można też nawet otworzyć telefonem. Oto różne sposoby na otwieranie bramy bez wysiadania z samochodu. Co ciekawe, takie sposoby można wykorzystać zarówno do bram wjazdowych, jak i garażowych. Podstawowym rozwiązaniem są oczywiście piloty do zdalnego sterowanie bramami. Więcej dowiesz się z tego artykułu.

Piloty do bram – rodzaje i jakie wybrać ?

do bram to już dzisiaj codzienność. Coraz częściej takie bramy spotykasz szczególnie w przypadku terenów firmowych lub prywatnych budynków wielorodzinnych czy nawet całych zamkniętych osiedli. Jednak nierzadko też automatykę wybierają właściciele nowoczesnych, prywatnych domów i posesji. Koszty takich bram są niemałe, ale o wyborze takich rozwiązań przesądza przede wszystkim wygoda korzystania, bo bramy takie można otwierać nawet nie wysiadając z samochodu. Umożliwiają to specjalne piloty do bram. Przed wyborem pilota do Twojej bramy, warto znać kilka przydatnych informacji.

Piloty dzielą się pod względem częstotliwości, na jakiej działają, a także pod względem systemu kodowania. Oprócz tego piloty klasyfikowane są również pod względem rodzaju modulacji (AM i FM). W przypadku systemu kodowania, da się wyróżnić piloty z kodem stałym oraz zmiennokodowe. Pierwszy był system z kodem stałym, ale został uznany za niezbyt bezpieczny i wyparty przez zmiennokodowy. Dlaczego pilot ze stałym kodem jest niebezpieczny? Bo może na przykład zdarzyć się tak, że pilot innego użytkownika wygeneruje taki sam kod jak nasz, co może spowodować nagłe, niepowołane otwarcie naszej bramy. System ten mógłby być więc łatwo wykorzystywany przez włamywaczy. Pilot zmiennokodowy za każdym razem wysyła inny sygnał, który zmienia się według określonego algorytmu. Algorytm ten pozwala odbiornikowi na przygotowanie się na kolejny kod, co uniemożliwia przechwycenie kodu, który zostanie wysłany.

Jeśli chodzi o częstotliwość, większość pilotów posiada ją na poziomie 433,92 MHz. Ta częstotliwość jest mniej podatna na zakłócenia, a zasięgi pilota są pewniejsze i lepsze. Rodzaj modulacji nie jest już tak istotny dla działania pilotów. Jest podawany przez producentów w charakterze informacyjnym. Kupując pilot do bramy należy pamiętać, że żaden pilot nie zadziała od razu, ale musi „nauczyć się” komunikacji z naszą bramą. W zależności od producenta będzie to miało różny przebieg. Każde urządzenie ma własny, specyficzny sposób programowania, dlatego należy postępować zgodnie z instrukcją danego odbiornika czy napędu, do którego chcemy przystosować pilot.

Pilotem do bramy możesz sterować ręcznie. Może to być małe urządzenie, które weźmiesz do ręki i naciśniesz odpowiedni przycisk, a może być to też urządzenie, które można nosić jako brelok z kluczykami. Istnieją także bardziej zaawansowane urządzenia, wymagające przyłączenia do zasilania energią z instalacji elektrycznej samochodu. Poniżej przedstawiamy sposoby obsługi pilotów i otwierania bram z samochodu niewymagające ingerencji w instalację, a także sposoby, które jej wymagają.

Sposoby niewymagające ingerencji w instalację samochodową

Otwieranie bram nigdy nie było wygodniejsze niż dziś. Już nie musisz wysiadać z auta i w strugach deszczu zmagać się z mechanizmem bramy. Wystarczy nawet jedno kliknięcie, aby otworzyć bramę siedząc cały czas w pojeździe. Jeśli zależy Ci na jak najprostszym montażu mechanizmów, możesz skorzystać z kilku niewymagających ingerencji w instalację pojazdu. To najprostsze sposoby na błyskawiczne otwarcie bramy. Co na przykład można wykorzystać?

Uchwyt do pilota

Uchwyt do pilota jest nie tylko najprostszym, ale również najtańszym sposobem otwierania bram z samochodu. Montowany jest najczęściej na osłonie przeciwsłonecznej. Montaż jest niezwykle prosty – nie wymaga żadnych narzędzi ani ingerencji w osłonę. Uchwyt ma taką konstrukcję, że bez problemu można go zamontować na osłonie dogodnie, tak, aby nie zasłaniał widoczności i jednocześnie znajdował się w odpowiedniej odległości od korzystającej z niego osoby. To zapewnia pełne bezpieczeństwo użytkowania uchwytu i pilota. Na uchwycie można regulować wysokość oraz rozwarcie, które maksymalnie może wynieść 6,5 centymetra. To sprawia, że uchwyt pasuje do większości dostępnych na rynku pilotów do bram. Dzięki uchwytowi do pilota nie musimy zdejmować rąk z kierownicy i za każdym razem sięgać po pilota, aby otworzyć lub zamknąć bramę.

Pilot zapalniczka

Ten sposób generuje niestety dodatkowy koszt związany z koniecznością zakupienia nowego pilota, który będzie kompatybilny z systemem naszej bramy. Pilot nie wymaga żadnego dodatkowego zasilania. Jest zasilany za pomocą baterii. Rozwiązanie to ma jedną wadę, która jest tak naprawdę jedyną. Chodzi o to, że podczas korzystania z tego sposobu otwierania bramy zajęte będzie miejsce w gnieździe zapalniczki.

HB Sensor bądź HB Switch

Piloty do bram HB Sensor oraz HB Switch to kolejny sposób na otwieranie bramy z samochodu bez ingerencji w jego instalację elektryczną. Te piloty również zasilane są własnymi bateriami. Do zamontowania systemu konieczna jest minimalna ingerencja w kokpicie pojazdu.

HomeLink

Niektóre modele samochodów posiadają na wyposażeniu wbudowane fabryczne przyciski przeznaczone do sterowania bramami wjazdowymi czy garażowymi. Jest to tak zwany system „HomeLink”. System ten działa w taki sposób, że „uczy się” sygnału radiowego z pilotów, których używamy do sterowania bramami. Niestety jednak niewiele sterowników bramowych oraz garażowych korzysta z drogi radiowej, która byłaby kompatybilna z systemem HomeLink. Ponadto kompatybilność to nie wszystko. Ważna jest również częstotliwość, ponieważ dostępne są dwie wersje. Jedna produkowana jest na rynek europejski, a druga na rynek amerykański. Jeśli nasze piloty nie są kompatybilne z systemem HomeLink, możemy wypróbować rozwiązanie HomeCar USA lub też HomeCar EU.

Otwieranie bramy – sposoby wymagające ingerencji w instalację elektryczną auta

Istnieje również kilka innych sposobów na otwieranie bramy z samochodu, które niestety wymagają już ingerencji w instalację elektryczną pojazdu. Jednym z nich jest pilot HB II Proxima, który musi zostać podłączony do instalacji elektrycznej samochodu. Pilot ten jest popularny również wśród motocyklistów. Można go podłączyć na przykład do włącznika świateł drogowych. Dzięki temu możliwe będzie otwarcie bramy za pomocą jedynie mrugnięcia światłami długimi. Pilot HB II Proxima jest pilotem czterokanałowym, co oznacza, że pojedyncze, podwójne, potrójne czy poczwórne mrugnięcie światłami spowoduje wysłanie sygnału do pierwszego, drugiego, trzeciego albo czwartego przycisku na pilocie. Pilot zaś może zostać podłączony tak, aby uruchamiał się wraz z włączeniem zapłonu samochodu. Innym, podobnym sposobem na otwieranie bramy z samochodu jest nadajnik DTM Blink.

Jest to również nadajnik czterokanałowy, po podłączeniu którego do świateł drogowych można otworzyć bramę za pomocą mrugnięcia światłami długimi. Za pomocą takiego nadajnika można sterować nawet więcej niż jedną bramą. Maksymalnie są to cztery bramy, jednak wtedy konieczne jest dokupienie osobnych odbiorników DTM Nano, które są podłączone bezpośrednio do napędu elektrycznego bramy. Wtedy jedno mrugnięcie światłami otwiera jedną bramę, podwójne drugą, potrójne trzecią, a poczwórne czwartą. W ten sposób możesz otworzyć sobie nie tylko bramę wjazdową na posesję, ale również bramę garażową. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musisz posiadać osobnych rozwiązań dla każdej bramy.

Otwieranie bramy telefonem

Smartfony służą ci dziś do tylu czynności, że żadne dodatkowe już nie zaskakują. Okazuje się, że możesz również użyć telefonu do otwarcia bramy. To sposób na otwarcie bramy bez wysiadania z samochodu. Bez telefonu nie ruszasz się dzisiaj praktycznie nigdzie, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczynić z niego pilota do bramy. To też bardzo wygodny sposób dla administratorów prywatnych budynków wielorodzinnych, do otwierania bramy mieszkańcom chcącym wyjechać i wjechać na teren budynku. Istnieją różne możliwości otwierania bramy telefonem, nawet bez wysiadania z auta. Najczęściej jednak stosowane są sterowniki, które komunikują się z napędem bramy za pomocą WI-FI, Bluetooth bądź sieci GSM.

Pierwszy sposób wymaga posiadania smartfona, gdyż konieczne jest łącze internetowe oraz instalacja w telefonie dedykowanej aplikacji, która będzie łączyła się za pomocą internetu ze sterownikiem bramy. Drugie rozwiązanie, Bluetooth, nie wymaga już posiadania łącza internetowego. Będzie więc idealne dla osób mniej zaawansowanych technologicznie i posiadających telefony starszego typu, nie smartfony. W przypadku tego rozwiązania należy także pamiętać o ograniczeniu w postaci konieczności znajdowania się w obrębie zasięgu Bluetooth, a to jest przeważnie 10 metrów. W przypadku samochodu raczej nie ma obaw o to, że możemy być za daleko. Odległość będzie wystarczająca.

Trzecie rozwiązanie zaś nie ogranicza Cię już w żaden sposób. Nie musisz ani posiadać internetu, zarówno w telefonie, jak i sterowniku bramy, ani nie ma tu żadnego ograniczenia do znajdowania się w zasięgu. Każdy telefon posiadający aktywną kartę SIM może sterować modułem GSM z dowolnego miejsca. Z samochodu również. Jednak przed wybraniem tego rozwiązania warto dowiedzieć się o nim więcej, aby uniknąć problemów z jego działaniem.

Sterowanie bramą za pomocą modułu GSM – co należy wiedzieć?

Aby moduł GSM działał poprawnie, konieczne jest zainstalowanie aktywnej karty SIM jakiegokolwiek operatora, a także znajdowanie się w zasięgu sieci GSM. W dzisiejszych czasach nie powinno być z tym problemów. Należy przede wszystkim pamiętać, że jeśli umieścisz sterownik w metalowej obudowie, może to znacznie ograniczyć zasięg sygnału z telefonu. Zanim włożysz kartę do modułu, powinieneś najpierw wyłączyć wszelkie dodatkowe usługi, takie, jak poczta głosowa czy przekierowywanie połączeń. Aby sprawdzić, czy karta SIM, którą zamierzasz zainstalować w module GSM działa poprawnie, wystarczy wykonać próbną rozmowę oraz wysłać z telefonu testową wiadomość SMS.

Jeśli chodzi o koszty związane z systemem GSM, to płacić będziesz głównie za utrzymanie aktywnej karty SIM znajdującej się w telefonie. Nie poniesiesz żadnych kosztów, jeśli będziesz sterować bramą wyłącznie przy pomocy połączenia telefonicznego. Moduły nie generują żadnych kosztów ponieważ zauważając próbę połączenia automatycznie je odrzucają, jednocześnie wykonując polecenie. Można też sterować bramą za pomocą SMS-a z odpowiednim hasłem i ten sposób już może okazać się płatny. Koszty zależą oczywiście od taryf konkretnych operatorów. Modułami GSM Power czy GSM ECO może sterować nawet 999 indywidualnych użytkowników posiadających numery z różnych sieci, spośród których kilkanaście osób jest administratorami. Moduł GSM ignoruje połączenia od osób trzecich, których numery nie są zapisane w pamięci. SMS-y mogą być również przekierowywane na numery administratorów. Nie ma więc obaw, że ktoś niepowołany otworzy Twoją bramę omyłkowym połączeniem.

Rozważając wybór systemu GSM jako rozwiązania do otwierania bram, na pewno możesz mieć obawy co do tego, czy jest on kompatybilny z każdym napędem bramy. Obawy te są jednak niepotrzebne, ponieważ moduł GSM obsługuje wszystkie napędy do bram, które posiadają wejście sterujące dla urządzeń zewnętrznych, a takowe posiada aż 99% napędów. Oprócz samego otwierania i zamykania bram, moduł może przesyłać Ci informacje o tym, czy w danym momencie brama jest zamknięta, czy otwarta, czy otwarta jest obudowa modułu czy przerwach w zasilaniu energią elektryczną (brak i powrót energii). Otwieranie bramy z samochodu za pomocą tego typu systemów jest jak najbardziej legalne. Pamiętaj jednak, że przepisy zakazują otwierania w taki sposób bram, które znajdują się poza zasięgiem Twojego wzroku. Kiedy siedzisz w samochodzie tak nie jest, więc możesz korzystać z takiego systemu bez żadnych obaw.

Bezpieczeństwo przejazdu przez bramę otwieraną z samochodu

Otwieranie bramy bez wysiadania z samochodu może wydawać się trochę ryzykowne. Co, jeśli wystąpią zakłócenia w działaniu sprzętu? Co, jeśli brama zablokuje się albo co gorsza, zacznie się nagle zamykać, kiedy będziesz przez nią przejeżdżać? Aby uniknąć takich nieprzyjemności warto wykorzystać systemy zabezpieczające automatykę do bram. Do wyboru są różne opcje zabezpieczeń. Można zainstalować specjalne sprzęgła bezpieczeństwa, dzięki którym skrzydła zatrzymują się natrafiając na jakiś opór. W komplecie z napędami do bram sprzedawane są zazwyczaj fotokomórki do bram wjazdowych. Fotokomórka działa w taki sposób, że gdy dojdzie do przerwania wiązki światła między nadajnikiem a odbiornikiem przez pojawienie się przeszkody, brama zatrzymuje się. Pomocne mogą być także różnego rodzaju czujniki czy listwa bezpieczeństwa reagująca na dotyk, która zatrzymuje bramę przy zetknięciu z przeszkodą. Automatyka do bram garażowych czy wjazdowych wymaga również zastosowania ochrony antywłamaniowej.

Otwieranie bramy z samochodu – podsumowanie

Automatyka do bram jest tak zaawansowana, że nie musisz dziś nawet opuszczać samochodu, aby otworzyć bramę. Do dyspozycji są przede wszystkim różnego rodzaju piloty, które możesz obsługiwać ręcznie lub zainstalować w samochodzie, przyłączając je do jego instalacji elektrycznej. Piloty otwierają bramy poprzez przesłanie sygnałów do mechanizmu bramy. Oprócz pilotów możesz również otwierać bramę za pomocą telefonu komórkowego lub smartfona.

W przypadku smartfonów da się skorzystać ze specjalnej aplikacji mobilnej, a w przypadku zaś każdego telefonu są do dyspozycji także inne rozwiązania. Dodatkową, nieocenioną pomocą będą fotokomórki i wszelkie zabezpieczenia bramy przed nagłym zamknięciem się, zablokowaniem czy innym nieprzewidzianym zdarzeniem, takim jak nagły brak prądu. Decydując się na bramę otwieraną automatycznie warto wziąć pod uwagę te wszystkie kwestie, aby korzystanie z takiej bramy było nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne.

Otwieranie bramy z samochodu to nie tylko wygoda, ale także oszczędność czasu i ochrona na przykład przed deszczem. Nie musisz moknąć, bo trzeba otworzyć bramę. Z poziomu fotela samochodowego możesz bramę zarówno otworzyć, jak i zamknąć. Jest to rozwiązanie niezwykle ułatwiające życie, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy żyjesz w wiecznym pośpiechu. Jedno kliknięcie lub mrugnięcie światłami i brama się otwiera, a Ty tylko wjeżdżasz na podwórko lub do garażu. Obie bramy możesz otwierać w ten sam sposób. Nie musisz mieć nawet dwóch pilotów. Wybierając spośród proponowanych w tym artykule rozwiązań otwierających bramę z samochodu pamiętaj, aby dobrze przemyśleć sprawę przed podjęciem decyzji i wybrać najlepsze dla siebie. Najlepsze i najbezpieczniejsze, które zapewni Ci pełen komfort użytkowania i systemu i bramy.