Skontaktuj się z nami : +48 507 075 771

Kategorie

Promocje

Automatyka do bram wjazdowych

Automatyka do bram wjazdowych

Bramy, otwierane i zamykane automatycznie to już dziś niemal standard, zarówno w przypadku terenów przemysłowych, zamkniętych osiedli mieszkaniowych, jak i prywatnych posesji. Zastosowanie automatyki bramowej to ogromna wygoda i oszczędność czasu.


Na komfort korzystania z bram może wpłynąć zarówno automatyka do bram wjazdowych, jak i do bram garażowych. Jednak, żeby prawidłowo działała, musi być odpowiednio dobrana do rodzaju bramy, a także poprawnie zamontowana. Jak działa automatyka do bram i jaką wybrać do swojej bramy ?

Czym jest automatyka do bram ?

Automatyka odpowiada za otwieranie i zamykanie bramy. Dzięki niej nie trzeba robić tego ręcznie, a nawet wysiadać z samochodu. Automatyka bramowa jest bardzo przydatna w firmach czy na zamkniętych osiedlach, gdzie bramy muszą się otwierać i zamykać dosłownie co chwilę. Automatykę można montować w zasadzie do każdego rodzaju bramy, jednak ze względu na zróżnicowaną budowę bram stosowane są różne mechanizmy. Inne będą wymagania dla poszczególnych komponentów w przypadku bramy wjazdowej skrzydłowej, przesuwnej, czy segmentowej bramy garażowej.

Jeszcze inna będzie automatyka wspomnianych bram przemysłowych czy osiedlowych, ze względu na konieczność bardzo intensywnej pracy. Bramy takie są też zdecydowanie większe i cięższe od tych stosowanych na prywatnych posesjach. Warto jednak pamiętać o tym, że można skorzystać z automatycznego mechanizmu otwierania bram, bez względu na to, jak są zbudowane. Szczegółowe parametry poszczególnych urządzeń różnią się, ale mają one podobną budowę. Bez problemu zwykle można zamontować napęd nawet do starszej bramy, którą dotąd otwieraliśmy ręcznie. O pomoc w doborze napędu warto poprosić fachowców, którzy pomogą dobrać najlepszy model, który zapewni bezproblemowe, prawidłowe działanie.

Z czego składa się automatyka do bram ?

Wszystkie zestawy automatyki do bram są zbudowane podobnie. Każdy zestaw składa się z siłownika, centrali sterującej oraz pilota do sterowania bądź klawiatury do wpisywania kodów. Oprócz tego niezbędne są elementy odpowiadające za rozwarcie się skrzydeł bramy lub przesunięcie skrzydła bramy przesuwnej, które współpracują z siłownikiem. Do takich elementów należą : ramię, szyna jezdna, łańcuch, pasek zębaty, łamany lub prosty wysięgnik

Siły przenoszone są także przez koła zębate oraz przekładnie. Każdy z wymienionych elementów musi zostać dopasowany zarówno do ciężaru bramy, jak i do sposobu jej otwierania. Muszą też być odpowiednio wykonane. Materiały powinny być bardzo trwałe, tak, by dobrze znosiły obciążenia, jakim będą poddawane. Ponadto materiały muszą także być odporne na warunki atmosferyczne. Automatyka do bram może również posiadać dodatkowe, zwiększające funkcjonalność systemy, takie, jak fotokomórki do bram, akumulatory awaryjne, które zapewnią możliwość otwarcia i zamknięcia bramy w przypadku awarii prądu czy też listwy blokujące. Nierzadko montowane są również systemy świetlne, które sygnalizują pracę systemu.


Automatyka do bram

W jaki sposób działa automatyka do bram ?

Automatyka do bram działa w dość prosty sposób. Najważniejszym elementem całego systemu jest siłownik, odpowiadający za otwieranie i zamykanie bramy. Może on mieć różną budowę oraz różną moc. Na moc trzeba zwracać szczególną uwagę, ponieważ to od niej zależy płynne działanie mechanizmu. Moc zawsze musi być dopasowana do ciężaru i rozmiaru bramy. Centrala sterująca to zaś element kontrolujący pracę siłownika. Użytkownik wysyła za pomocą pilota lub klawiatury sygnał do centrali, która daje znać siłownikowi, by rozpoczął czynność otwierania bądź zamykania bramy.

Jak dobrać system automatyki do swojej bramy ?

Na automatykę do bramy decydujesz się najczęściej dlatego, że wydaje się Ci wygodna, niezawodna i skuteczna. Aby tak było, koniecznie trzeba prawidłowo dobrać wszystkie elementy automatyki i jeszcze prawidłowo je zamontować. Największe znaczenie przy doborze systemu automatyki, czyli napędów do bram ma sposób otwierania bramy, jej ciężar oraz szerokość wjazdu.

Napęd do bramy przesuwnej

Wybierając odpowiedni napęd do bramy przesuwnej, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim są to częstotliwość użytkowania bramy i jej przeznaczenie. Jak wiadomo, parametry napędów do bram przemysłowych i domowych zdecydowanie się różnią. W przypadku bram przesuwnych intensywność ich pracy to nawet 50 cykli na dobę, podczas gdy do bramy domowej wystarczy standardowe rozwiązanie obejmujące 20 – 30 cykli. Kolejnym kryterium wyboru napędu do bramy przesuwnej jest jej ciężar. Każdy rodzaj napędu jest dedykowany do współpracy z bramą o konkretnej masie, podanej przez producenta systemu. Przy wyborze trzeba więc dobrze zapoznać się zarówno ze specyfiką naszej bramy, jak i specyfikacją danego napędu.

Należy także pamiętać o tym, że automat nie może pracować na maksimum swojej mocy. Niezbędne jest zachowanie pewnego zapasu mocy, najlepiej na poziomie 30 – 40%. Dzięki temu automat nie zużyje się tak szybko i będzie można korzystać z niego znacznie dłużej. Nie możesz również zapomnieć o tym, że na działanie automatyki do bramy przesuwnej mają wpływ także warunki atmosferyczne, a w szczególności mroźna zima z dużą ilością śniegu. Przy znaczącym spadku temperatury gęstnieje smar w przekładniach, a to z kolei powoduje zwiększenie oporu tarcia w czasie pracy napędu. Tutaj również znaczenie ma wspomniany już wyżej zapas mocy. Automaty do bram posesji prywatnych powinny mieć moc, która umożliwi otwarcie bramy ważącej od 400 do 600 kg. W przypadku bram przemysłowych musi to być moc, która otworzy bramę ważącą nawet powyżej trzech ton, przy częstotliwości do nawet 200 cykli na każdy dzień.

Dla prawidłowej współpracy bramy oraz napędu bramowego istotna jest przede wszystkim listwa zębata. Zamienia ona ruch obrotowy koła zębatego na liniowy ruch poruszającej się bramy. Do wyboru, w zależności od potrzeb, są listwy metalowe lub z tworzywa sztucznego. Rodzaj materiału wykonanie to nie jedyna różnica, bo listwy te różnią się także sposobem montażu. Jeśli wolimy, aby brama pracowała cicho, lepszym wyborem będzie listwa z tworzywa sztucznego. Jednak ogranicza ona ciężar bramy, który nie może być większy niż 400 kg. Listwa metalowa jest znacznie bardziej wytrzymała, jednak powoduje większy hałas. Warto też przestrzegać zasady, aby dobierać metalową listwę do metalowego koła zębatego siłownika.


Automatyka do bram wjazdowych

Napęd do bramy skrzydłowej

Napędy do bram skrzydłowych dzielą się na mechaniczne oraz elektrohydrauliczne. W większości przypadków stosowane są mechaniczne – śrubowe z łamanym ramieniem lub podziemne. Wybierane są one przeważnie ze względu na cenę, ale również na to, że są idealne do naszych warunków klimatycznych. Przy wyborze napędu do bramy skrzydłowej należy wziąć pod uwagę następujące parametry : długość i ciężar skrzydła bramy, odległość osi zawiasów od krawędzi słupka, ilość miejsca niezbędna do montażu siłownika.

Wszystkie te parametry mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego i długoletniego działania bramy. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że na sprawność i trwałość napędów do bram skrzydłowych ma wpływ ograniczona przewiewność bramy, która jest narażona na silne podmuchy wiatru. Skrzydła z całkowitym wypełnieniem zazwyczaj stawiają podmuchom większy opór niż przewiewne. W przypadku bram z ograniczoną przewiewnością, na przykład z wypełnieniem drewnianym, warto wykorzystać mocniejszy siłownik. W sklepach możesz znaleźć wiele rodzajów siłowników do bram. Modele oparte na konstrukcji śrubowej są sprawdzone, ekonomiczne i trwałe.

Napęd ze śrubą zapewni bezawaryjność systemu, bez względu na to, czy śruba jest zakryta, czy nie. Maksymalne parametry siłowników śrubowych to długość skrzydła 7 metrów i waga do 600 kg. Napędy elektrohydrauliczne posiadają zamiast śruby siłownik hydrauliczny, bardzo trwały i wytrzymały. Będzie lepszym wyborem do bram intensywnie pracujących. Niestety jest też droższy od śrubowego. Ponadto, napęd elektrohydrauliczny wymaga montażu zestawu grzałek, które muszą utrzymać prawidłową temperaturę cieczy roboczej w czasie zimowych mrozów. Kolejny popularny napęd to napęd z łamanym ramieniem. Można stosować je do bram zamontowanych na bardzo szerokich słupach. Ich zaletą jest stosunkowo łatwy montaż, który dzięki uchwytom mocującym znajdującym się w zestawie nie wymaga nawet użycia spawarki. Obecnie dostępne siłowniki pozwalają na sterowanie skrzydłem o długości do 3,5 m i masie nie większej niż 330 kg.

Ostatni rodzaj napędu to napęd podziemny. Z zewnątrz jest praktycznie niewidoczny, ale też najwięcej kosztuje. Zapewnia jednak płynną i bezawaryjną pracę bramy przez wiele lat. Trzeba też pamiętać, że montaż podziemnych napędów jest nieco bardziej skomplikowany i wymaga więcej wiedzy i doświadczenia, dlatego koniecznie należy zostawić to fachowcowi. Bardzo często, aby był możliwy montaż takiego napędu, konieczne jest wprowadzenie zmian w konstrukcji słupów. Niezbędne jest również zapewnienie odpowiedniego odwodnienia siłowników. Rekompensuje to ogromna zaleta siłowników podziemnych, w postaci otwarcia skrzydła aż do 180 stopni, podczas gdy napędy śrubowe otwierają tylko do 90 stopni.


Napęd do bramy wjazdowej

Jak zasilane są napędy do bram ?

Zwykle napędy bramowe zasilane są energią elektryczną. Wybierając napęd należy zwrócić uwagę na sprawy związane ze sposobem pracy automatu, a także napięciem zasilania silnika. Napędy mające silnik 230 V nierzadko nie zwalniają podczas kończenia konkretnej sekwencji ruchu i nie mają możliwości regulacji prędkości. W dodatku ich praca jest głośniejsza niż napędów z silnikami 240 V, stosowanymi w nowoczesnych rozwiązaniach. Te zapewniają łagodny start oraz zwolnienie przy zamykaniu, dzięki czemu możemy cieszyć się wygodą i bezpieczeństwem. Brama pracuje nie tylko cicho, ale i płynnie. Posiadają także bardzo ekonomiczną funkcję stand-by, dzięki której centrala może przejść w stan uśpienia, co pozwala na oszczędzanie prądu. Nowoczesna automatyka zapewnia również możliwość odblokowania wszystkich sterowników w razie przerwy w dostawie prądu. Służy do tego specjalny kluczyk znajdujący się w zestawie z napędem.

Przydatne akcesoria dodatkowe do napędów ?

Nieważne, czy wybierasz napęd do bramy przesuwnej, skrzydłowej czy garażowej, warto rozważyć dokupienie dodatkowych akcesoriów, aby zapewnić sobie oraz innym użytkownikom bądź osobom trzecim pełne bezpieczeństwo sterowania oraz użytkowania bramy. Jakie akcesoria warto zastosować?

Fotokomórki do bram

Fotokomórka do bramy daje wszystkim użytkownikom poczucie bezpieczeństwa. Jej działanie polega na zablokowaniu bramy lub odwróceniu jej ruchu w przypadku pojawienia się przeszkody na jej drodze. Brak fotokomórki to poważny błąd, który może skutkować nawet bardzo niebezpiecznymi sytuacjami. Co, jeśli w momencie zamykania się bramy pojawi się w niej zwierzę lub małe dziecko, które nie jest świadome niebezpieczeństwa? Gotowa tragedia. Oprócz tego może dojść do naporu bramy na, na przykład, przejeżdżający przez bramę samochód, a przez to jego porysowanie lub zniszczenie. W przypadku bram publicznych, na zamkniętych osiedlach lub przemysłowych, właściciel bramy może mieć przez taką sytuację niemałe kłopoty. Straty finansowe gwarantowane. Najlepiej zamontować więc cały zestaw fotokomórek albo i dwa, które umożliwią także zrealizowanie samozamknięcia się bramy po określonym czasie. Takie zabezpieczenie zapewni komfort korzystania z bramy i spokojną głowę.

Lampa sygnalizacyjna

Lampa sygnalizacyjna do bram wjazdowych wskazuje ruch bramy, dzięki czemu poprawia bezpieczeństwo osób trzecich, zwierząt bądź użytkowników znajdujących się w obszarze poruszającej się bramy. O ile fotokomórki są montowane często, o tyle lampy sygnalizacyjne do bram są nierzadko pomijane, a to także jest błąd. Nowoczesne modele lamp bowiem są dodatkowo wyposażone w wewnętrzną antenę, wzmacniającą zasięg pilota.

Nadajnik, czyli pilot do bram

Wybierając pilot należy zwrócić uwagę na jego typ, a więc sposób, w jaki kodowany jest w nim sygnał. Starsze modele mają kod stały, zaś nowsze modele zmienny wraz z unikalnym systemem rozpoznawania, co jeszcze bardziej zwiększa ochronę. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest pilot z kodem zmiennym, ponieważ kod stały powoduje ryzyko łatwego skopiowania go przez niepowołaną osobę i nagłego otwarcia naszej bramy, nawet pod naszą nieobecność w domu lub nawet włamanie na posesję. Piloty mają bowiem różne działanie. Jedne można używać tylko w niewielkiej odległości od bramy, a inne z każdego miejsca. Oczywiście zamiast pilota można też rozważyć sterowanie bramą za pomocą telefonu. Piloty umożliwiają także otwieranie bramy bez wysiadania z samochodu. Wystarczy zamontować pilot na uchwycie albo połączyć go ze światłami drogowymi, dzięki czemu uruchomimy bramę po prostu mrugając długimi światłami. Możliwości jest mnóstwo.

Centrala sterująca

Warto sprawdzić, jakie ma możliwości, zanim wybierzesz zestaw siłowników. Nawet najlepsze siłowniki nie spełnią należycie swojej funkcji, jeśli centrala sterująca nie będzie dobrej jakości. Nowoczesne modele powinny być jak najprostsze, a jednocześnie inteligentne i zapewniające bezpieczeństwo użytkowników. Centrala sterująca łączy urządzenia peryferyjne za pomocą dwóch przewodów, sygnalizuje uruchomioną funkcję za pomocą diody LED, zapamiętuje automatycznie krańcowe położenie bramy i potrafi wskazywać przy pomocy lampy nieprawidłowości w działaniu systemu. Przykładowo, może wskazywać konkretny błąd za pomocą określonej liczby mrugnięć.

Gdzie kupić automatykę do bramy ?

Automatyka do bramy to coś, na co nie warto żałować pieniędzy. Przecież zależy Ci nie tylko na prawidłowym działaniu bramy i trwałości przez wiele lat, ale także na bezpieczeństwie. Supermarkety czy sklepy internetowe kuszą tanimi produktami, ale ich wybór nie zawsze będzie dobry. Są one obarczone bowiem ryzykiem pochodzenia od nieznanych producentów i braku odpowiedniego przetestowania. Ponadto do takich tanich napędów trudniej dokupić części zamienne w razie jakiejś awarii.

Często można je tylko sprowadzić na specjalne zamówienie. Z tego powodu fachowcy często odmawiają montażu automatyki, której jakość jest według nich wątpliwa. Automatyka będzie prawidłowo wykonywała swoje zadania tylko wtedy, jeśli komponenty będą dobrej jakości i gdy zostanie zamontowana w odpowiedni sposób. Dlatego lepiej nie „bawić” się z tym samemu, tylko skorzystać z usług profesjonalisty. Nierzadko usługa może zostać wykonana nawet bez dodatkowych kosztów.

Renomowani, znani producenci oferują nie tylko dobrej jakości sprzęt, ale i nierzadko dostawę z usługą montażu. Można także liczyć wtedy na serwis gwarancyjny czy nawet pogwarancyjny w razie jakichś problemów. Pamiętaj, że cena nigdy nie powinna być głównym kryterium wyboru. Warto zainwestować więcej w coś lepszego, zamiast później ponosić ogromne koszty przez źle działający sprzęt złej jakości. W specjalistycznych sklepach czy u samych producentów możesz liczyć na fachowe porady i pomoc w wyborze właściwej automatyki do Twojej bramy, nawet w przystępnej cenie.