Skontaktuj się z nami : +48 507 075 771

Kategorie

Promocje

Czym są odbojniki gumowe i do czego służą ?

Nieostrożne otwarcie drzwi i… właśnie. Każdy chyba zna problem obitych nie tylko samych drzwi, ale także ścian czy mebli. Problem ten może jednak pojawić się nie tylko w domu, ale również na zewnątrz.

Brama przy otwieraniu może uderzać o prostopadły do niej fragment ogrodzenia albo ścianę budynku, w zależności od jej umiejscowienia. Dlatego warto zamontować przy każdych drzwiach i bramach tak zwane odbojniki. Co to takiego jest, do czego służy i jakie odbojniki wybrać ?

Czym jest odbojnik i do czego służy ?

Odbojnik zwany inaczej stoperem lub ogranicznikiem, to mały element, który ogranicza przestrzeń otwarcia drzwi bądź bramy. Dzięki temu ochrania on ściany, meble, a nawet same drzwi przed obiciem. Odbojniki najbardziej przydają się do drzwi otwieranych bardzo często w ciągu dnia, zwykle nieostrożnie, więc stosowane są głównie w miejscach publicznych i lokalach użytkowych. Mogą też uratować dzieci przed przytrzaśnięciem sobie palców. Pozwalają bowiem na pozostawienie drzwi w konkretnej pozycji.

Ograniczniki montowane są najczęściej w wąskich i ciasnych korytarzach, a więc w miejscach, gdzie drzwi musiały zostać zamontowane bardzo blisko futryny. Odbojnik pozwala też na otwarcie drzwi i pozostawienie ich otwartych w czasie przeciągu, by zapobiec ich trzaskaniu.

Rodzaje odbojników do drzwi

W sklepach można znaleźć różne rodzaje odbojników do drzwi. Pozwala to dopasować odpowiednie do potrzeb oraz możliwości technicznych dotyczących na przykład montażu. Ograniczniki dzielą się ze względu na sposób montażu, budowę czy materiał wykonania. Jedne służą do montażu na samych drzwiach czy klamkach, a inne do montażu na ścianie czy podłodze. Mają też różne kształty i kolory, co sprawia, że stanowią również swego rodzaju element dekoracyjny. Przykładowe rodzaje odbojników to:

odbojniki magnetyczne – jest to ogranicznik wyposażony w magnes i metalową płytkę montowaną na klamce. Przytrzymuje on klamkę nie pozwalając na samodzielne zamykanie się drzwi. Dobry do zapobiegania trzaskaniu podczas przeciągu lub przez dzieci, które mogą sobie zrobić krzywdę. W przypadku odbojnika z magnesem klamka musi być metalowa;

odbojniki podłogowe – ograniczniki montowane w podłodze. Mogą być samoprzylepne lub przykręcane. Montaż przykręcanych wymaga naruszenia konstrukcji podłogi. W przypadku okładziny z parkietu lub drogich płytek lepiej wybrać opcję samoprzylepną albo inny rodzaj odbojników;

odbojniki wolnostojące – muszą posiadać sporą wagę, aby móc wyhamować drzwi. Wolnostojące odboje mają jednak sporo zalet, gdyż nie wymagają inwazyjnego montażu i można je swobodnie przestawiać czy łatwo zlikwidować;

odbojniki ścienne – mocowane do ściany, również samoprzylepne lub przykręcane. Nie są więc elementem, który łatwo uszkodzić i zdemontować. Montaż przykręcanych wymaga ingerencji w ścianę;

odbojniki na klamkę – montowane bezpośrednio na klamkę. Można je w każdej chwili zdjąć, a ich montaż nie wymaga ingerencji w żadne konstrukcje. Przyda się tam, gdzie to klamka zagraża obiciem ściany;

Odbojnik samoprzylepny czy przykręcany ?

Tę decyzję należy podjąć jeszcze przed zakupem ograniczników. Oczywiście będzie ona zależała od możliwości technicznych. Wiadomo, że najbardziej wytrzymałe są te przykręcane, ale wymagają ingerencji w powierzchnię, do której mają być zamontowane. Dlatego lepiej z nich zrezygnować mają nowiutkie płytki, które sporo kosztowały. Pamiętać trzeba też o tym, że po ich demontażu pozostanie nieestetyczna dziurka. Wybór rodzaju odbojnika zależy też od tego, co chcemy osiągnąć.

Jeśli tylko klamka wymaga zabezpieczenia przed obijaniem ściany, wystarczy odbojnik montowany na klamce lub na ścianie, na wysokości klamki. Jeśli zaś np. przy drzwiach mamy niską szafkę, o którą będzie uderzał dół drzwi, trzeba zamontować odbojnik na szafce lub podłodze. Odboje można stosować również na zewnątrz. Wtedy warto wybrać przykręcane, bo samoprzylepne mogą się odkleić w wyniku zamoczenia czy dostania się zabrudzeń pod klej. Trzeba dobrze przeanalizować i przemyśleć, jakie rozwiązanie będzie najlepsze.

Odbojnik gumowy czy metalowy ?

Ograniczniki różnią się także materiałem wykonania. Do użytku domowego lub w lokalach użytkowych, gdzie drzwi często są otwierane dynamicznie, najlepszym wyborem będą odbojniki gumowe. Dzięki nim zniwelowane zostaje ryzyko uszkodzenia zarówno drzwi, jak i powierzchni, w które mogą uderzyć po dynamicznym otwarciu. Istnieją jednak także odbojniki metalowe – aluminiowe, mosiężne czy stalowe. Takie odbojniki będą lepsze do zatrzymania drzwi po otwarciu, aby same się nie zamknęły. Tego typu ograniczniki sprawdzą się również lepiej na zewnątrz, gdyż będą odporniejsze na działanie czynników zewnętrznych.

Odbojniki do bram

W przypadku bram również możliwe jest zastosowanie zarówno odbojników chroniących przed uderzeniem skrzydła bramy w ogrodzenie lub ścianę budynku, w zależności od położenia bramy, jak i odbojników do bram dwuskrzydłowych ograniczających szerokość otwierania się bramy czy też zatrzymujących otwarte skrzydła bramy, aby same się nie zamknęły, na przykład pchnięte przez wiatr.

Tutaj również wybrać można odbojnik gumowy do bramy lub metalowy. Gumowy sprawdzi się do montażu na bramie czy powierzchni, którą będziemy chcieli ochronić przed obiciem przez skrzydło bramy. W pozostałych przypadkach lepsze będą metalowe. Do wyboru są odbojniki wkręcane, które można zamontować na przykład w betonie, a także odboje do bram montowane w ziemi. Pamiętajmy, że metalowy odbojnik do bramy będzie zdecydowanie odporniejszy na czynniki zewnętrzne, takie, jak deszcz, śnieg czy mróz.

Gumowe odbojniki do naczep i ramp

W naszym sklepie można również kupić specjalne odbojniki gumowe samochodowe. Chodzi oczywiście o duże samochody, w tym ciężarówki, których kierowcy wjeżdżając tyłem na rampę załadunkową nie są w stanie widzieć, co dzieje się za naczepą. Odboje gumowe do ramp umożliwiają bezpieczny wjazd na rampę. Zamontowane na naczepie pozwolą w każdym miejscu bezpiecznie manewrować bez obaw o uszkodzenie naczepy czy powierzchni, w którą się uderzy na przykład podczas cofania.

Odbojniki te wykonane są z wysokiej jakości gumy, dzięki czemu są wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne, inne czynniki zewnętrzne oraz eksploatację i nie pękają. Posiadają dwuletnią gwarancję. Zestaw zawiera odbój gumowy ze śrubą do montażu. Do wyboru są różnej wielkości odbojniki z jedną lub większą liczbą otworów i śrub montażowych. Można więc wybrać idealne dla siebie, w zależności od potrzeb i możliwości montażowych. Nasze gumowe odboje są tak naprawdę uniwersalne i można stosować je nie tylko do samochodów.

Można zamówić również odbojniki w niestandardowych rozmiarach, ale tylko w większych ilościach. Wszystkie odbojniki są produktami polskimi i posiadają pełną gwarancję producenta. Odbojniki nie należą do drogich akcesoriów. Warto więc w nie zainwestować, gdyż koszty naprawy uszkodzeń spowodowanych przez brak odbojników mogą być naprawdę znacznie większe. Te niepozorne akcesoria zapewnią bezpieczeństwo zarówno w przypadku ciężarówek, jak i bram czy drzwi.